Pulitzer’de romana verilecek ödül yok!

Nisan 17, 2012

Pulitzer’de romana verilecek ödül yok!

ABD'nin en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen Pulitzer ödülleri sahiplerini buldu. 35 yılda ilk kez bu yıl roman dalında Pulitzer ödülü kazanan olmadı.

Dünya genelinde internet haberciliğine farklı bir soluk getiren Huffington Post, Pulitzer Ödülü’ne layık görülerek ilk kez ödül alan internet yayını oldu.

 

Bu yıl tarih dalında Pulitzer ödülünü, Amerikalı profesör Manning Marable'ın yayımlanmasını görmeye ömrü yetmeyen çalışması “Malcolm X: A Life of Reinvention”ı, drama dalında Quiara Alegria Hudes'un kaleme aldığı, Irak'ta görev yapan bir savaş gazisini konu alan “Water by the Spoonful” oyunu aldı.

Biyografi dalında Pulitzer ödülüne John Lewis Gaddis'in “George F. Kennan: An American Life”ı layık görülürken, şiir ödülünü Tracy K. Smith'in “Life on Mars”ı kazandı.

Kurgusal olmayan düz yazı türünde Pulitzer ödülü, Stephen Greenblatt'ın “The Swerve: How the World Became Modern”ine, müzik ödülü Kevin Puts'un “Silent Night: Opera in Two Acts”ine verildi.

35 yılda ilk kez bu yıl roman dalında Pulitzer ödülü kazanan olmadı.

Gazetecilik kategorisinde 5 ayrı dalda Pulitzer ödülü kazananlar ise şöyle sıralanıyor;

Kamu Hizmeti: The Philadelphia Inquirer

Sıcak Gelişme Haberciliği: The Tuscaloosa (Ala.) Haber personeli

Araştırmacı Gazetecilik: Associated Press ajansından Matt Apuzzo, Adam Goldman, Eileen Sullivan ve Chris Hawley ile Seattle Times'tan Michael J. Berens ve Ken Armstrong

Aydınlatıcı Gazetecilik: New York Times'tan David Kocieniewski

Yerel Gazetecilik: Sara Ganim ve The Patriot-News Staff'ın üyeleri

21 kategoride verilen Pulitzer Ödülü, 1917 yılında Joseph Pulitzer adlı Macar asıllı ABD'li bir gazeteci tarafından kuruldu.

edebiyathaber.net (17 Nisan 2012)

Yorum yapın