Psikanalitik bir bakışla Selma Gürbüz figürleri söyleşisi 17 Şubat’ta online

Ocak 16, 2021

Psikanalitik bir bakışla Selma Gürbüz figürleri söyleşisi 17 Şubat’ta online

“Selma Gürbüz: Dünya Diye Bir Yer” sergisi kapsamında psikanalist, yazar Nilüfer Erdem’i ağırlıyor. Erdem’in yaratıcılığın ruhsal bakımdan yaşamsal önemini Selma Gürbüz’ün yapıtları üzerinden değerlendireceği konuşması, 17 Şubat’ta İstanbul Modern’in YouTube kanalından çevrimiçi ve canlı yayınlanacak

İstanbul Modern’in “Selma Gürbüz: Dünya Diye Bir Yer” sergisi sanatseverlerle buluşmayı sürdürüyor. Sergiye paralel düzenlenen yeni etkinliğin konuğu psikanalist ve yazarNilüfer Erdem olacak.

Selma Gürbüz ve yapıtları üzerine daha önce çalışmalar gerçekleştiren Nilüfer Erdem konuşmasında sanatçının yapıtlarıyla kurduğu sahneler aracılığıyla izleyiciyi davet ettiği hatırlama, dönüştürme ve öznelliği tekrar tekrar yeniden kurma deneyimine odaklanacak. Konuşmanın ardından sergi küratörü Öykü Özsoy ve Nilüfer Erdem bir söyleşi gerçekleştirecek.  

Psikanalitik bir bakışla Selma Gürbüz figürleri

Psikanalizin çocuklukta oyunun, erişkinlikte ise sanatın özne olmamıza katkı sağlayan en temel deneyimlerin yaşandığı alanlar olduğunu dile getiren Erdem, konuşmasında yaratıcılığın ruhsal bakımdan yaşamsal önemini Selma Gürbüz’ün yapıtları üzerinden değerlendirecek.

Sanatçının resimlerinin merkezinde yer alan kadın figürüne çoğu zaman eşlik eden hayvan figürlerinin olduğuna dikkat çeken Nilüfer Erdem, psikanalitik bir bakış açısından bu hayvan figürlerinin hem “öteki”ni hem de kendiliğin parçalarını temsil ettiğini belirtiyor. Kendiyle kendi; kendiyle öteki arasındaki bu sahnelerin, bireyin ruhsallığını yapılandıran deneyimlerin yaşanmakta olduğu çocukluk dünyasının temsillerini akla getirdiğini ifade ediyor. 

Etkinlik, 17 Şubat Çarşamba günü saat 19.15’de canlı olarak İstanbul Modern’in YouTube kanalı üzerinden yayınlanacak. 

Nilüfer Erdem kimdir ? 

Psikanalist, yazar Nilüfer Erdem, Uluslararası Psikanaliz Birliği (IPA) ve Psike İstanbul üyesidir. Psikanaliz, edebiyat, sanat ve sinema üzerine makaleleri ve çevirileri vardır. Reha Erdem’in yönettiği Korkuyorum Anne filminin ortak senaristidir. Büyük A isimli bir öykü kitabı vardır. 

Selma Gürbüz’ün dünyası İstanbul Modern’de

“Selma Gürbüz: Dünya Diye Bir Yer” sanatçının son otuz beş yıldır devam eden sanatsal üretimine tematik duraklar çerçevesinden bakıyor. Sanatçının içinde yaşadığımız dünyadan beslenen, kendine özgü imge dağarcığıyla yarattığı gizemli ve renkli dünyasında, insanlığa, doğaya, yaşama dair semboller ve hikâyeler hayat buluyor. Gürbüz’ün daha önce sergilenmemiş yapıtlarını odağına yerleştiren sergi, sanatçının zamandan ve mekândan bağımsız; masallar, mitler, söylencelerle örülü, incelikle işlenmiş yapıtlarını ziyaretçilerle paylaşıyor. Sergide, sanatçının resim, yerleştirme, desen, video ve heykel gibi farklı ifade araçlarıyla ortaya koyduğu yüzden fazla yapıtı yer alıyor.

edebiyathaber.net (16 Şubat 2021)

Yorum yapın