Potlaç Dükkan 25 Kasım’da açılıyor

Ekim 23, 2016

Potlaç Dükkan 25 Kasım’da açılıyor

1479802685_eposta72_potlac_ac__l__s_duyuruKadıköy Belediyesi Potlaç Kadın El Emeği Pazarında 19 hafta boyunca satış yapan kadınlar Caddebostan’da dükkan açıyor. 25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Günü’nde yapılacak açılışa tüm kadınlar davetli.

Kadıköy Belediyesi’nin kadın projelerinden biri olan Potlaç Ağı’ndaki kadınlar işi büyüttü. 19 Hafta boyunca Moda’da satış yapan kadınlar şimdi Caddebostan’da dükkan açıyor.

Kızılderililerin değiş-tokuş bayramlarına verilen isim olan Potlaç; Kadıköy Belediyesinin ve Kadıköylü kadınların düzenlediği etkinlikler, toplantılar sonucunda ortaya çıkan projelerden biri. Kadınlarla yapılan toplantılar sonucunda tamamen kadınların el emeği ürünlerinden oluşan bir “Pazar” açılmasına karar verildi. Başvuru için yapılan duyuru ve çağrılar sonucunda iki yüzden fazla bireysel ve Sivil Toplum Kuruluşu (STK) başvuru oldu. ‘Potlaç Kadın Emeği Pazarı’, toplam 40 stantla, 28 Mayıs günü ilk kez açıldı.

Takı tasarımı ürünlerinden tutun da, bez bebekler, dikiş- nakış ürünleri, yağlı boya resimleri, atık malzemelerden çanta, cam ve seramik hediyelikler gibi birbirinden farklı ve güzel el emeği göz nuru ürünler hem sokağı güzelleştirdi hem de kadınlar arasındaki dayanışmayı güçlendirdi.

Mayıs ayından Ekim ayına kadar süren 19 hafta boyunca her cuma, cumartesi ve pazar günleri Moda Aile Çay Bahçesi arka tarafında kurulan pazarda proje sonunda 350 kadın, 21 kadın ve LGBTİ örgütü faydalandı.

Pazartesi hariç her gün, 10.00-21.00 saatleri arasında açık olacak Potlaç Dükkânda, Potlaç Ağı’ndaki kadınlar nöbetleşe görev alacak.

Kadıköylü kadınlar için Potlaç Dükkâna ürün koyabilmenin ön koşulu yine, Kadıköy’de yaşıyor olmak (ikamet belgesi), ürünlerin kendi üretimi olması ve vergi muafiyeti belgesi almış olmak.

Dükkanın 25 Kasım’da yani Kadına Şiddetle Mücadele Günü’nde açılmasında ise kadınların ekonomik güçlenmelerini; dayanışma ve örgütlenme deneyimlerini görünür kılmak amaçlanıyor.

Potlaç Dükkan Açılış Tarihi:

25 Kasım 2016 Cumartesi Saat:14.00

Yer: Caddebostan Kültür Merkezi Giriş Katı

edebiyathaber.net (23 Kasım 2016)

Yorum yapın