Peter Stamm ve Jutta Bauer’den “Bugün Burada, Yarın Orada”

Mayıs 28, 2019

Peter Stamm ve Jutta Bauer’den “Bugün Burada, Yarın Orada”

Yazar Peter Stamm ve çizer Jutta Bauer’in “Bugün Burada, Yarın Orada” adlı resimli kitabı, Ümit Mutlu çevirisiyle Desen Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Aidiyet duygusunun peşinde oyunbaz bir kitap…

Eserleri otuz yedi dile çevrilen İsviçreli yazar Peter Stamm ile Hans Christian Andersen Madalyası sahibi Alman çizer Jutta Bauer’in ortak imzasını taşıyan Bugün Burada, Yarın Orada; şiirsel bir dünya keşfi sunan, incelikli bir resimli kitap.

Neşeli ve rengârenk ayrıntılarla dolu sayfalarında yalnızca çocukları değil, yetişkinleri de kaybolmaya çağıran bu derinlikli öykü; yuva diyebilecekleri “o yeri” bulmak için uzun ve harika bir yolculuğa çıkan sıradan bir ailenin sıradışı öyküsünü anlatıyor.

Kollarını açmış onları bekleyen, ihtimallerle dolu bu koca dünyada, rahat ve huzurlu olabilecekleri yeri arayan bir aile; her durakta onları bekleyen olağanüstü olaylar… Mavi lambalı evden ayrılma kararıyla beraber, hayatın, sonu belli olmayan bir yolculuktan ibaret olduğunu kavrayan aile fertleri… İnsan her yerde yaşayabilir kuşkusuz; Ay’da, otobüste, yağmurda, ormanda, bir köprünün altında. Hatta “hiçbiryer”de ve belki de bir rüyada… Yeter ki yol arkadaşlarıyla birlikte ait olduğu yere ulaşmayı başarsın.

Her sayfasında yeni keşiflere kapı aralayan Bugün Burada, Yarın Orada, gerçek hayattan fantastik bir evrene uzanan merak uyandırıcı öyküsüyle; çok renkli ve baş döndürücü bir rüya görmeye davet ediyor okurlarını.

***

“Hakiki dünyada ilerleyen bu fantastik ve otantik yolculuk, insani korkularımızın ve ihtiyaçlarımızın yansıtıldığı bir aynadan farksız…” Stiftung Lesen

“Rüya gibi görseller, kesinlikle rüya değil; hepsi kendi doğallıkları içinde ayrıntılarla örülü. Birbirleriyle iç içe geçen metin ve görseller ise ışık ve gölge arasında şairane bir geçiş sağlıyor.” Die Zeit

Tadımlık>>>

Peter Stamm Hakkında

1963 yılında doğdu. İngilizce ve psikoloji eğitimi aldı. Paris ve New York’ta çeşitli işlerde çalıştı. 1990 yılından beri yazarlık ve serbest gazetecilik yapıyor. Romanları, öyküleri, radyo oyunları ve piyesleri yayımlandı; pek çok ödül kazandı. Hâlen ailesiyle birlikte İsviçre’nin Winterthur şehrinde yaşıyor.

Jutta Bauer Hakkında

1955 yılında doğdu. Hamburg Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nde okudu. Daha sonra çocuk kitapları için çizimler yapmaya başladı. Brigitte adlı dergide yedi yıl boyunca karikatürleri yayımlandı. 2009 yılında, tüm eserleriyle Alman Gençlik Edebiyatı Özel Ödülü’ne layık görüldü. 2010 yılında ise Hans Christian Andersen Madalyası’nı kazandı. Çizer, hâlen Hamburg’da yaşıyor.

edebiyathaber.net (28 Mayıs 2019)

“Peter Stamm ve Jutta Bauer’den “Bugün Burada, Yarın Orada”” üzerine bir yorum

Yorum yapın