Masthead header

Peter L. Berger’den “Sosyolojiye Çağrı – Hümanist Bir Perspektif”

Peter L. Berger’in “Sosyolojiye Çağrı – Hümanist Bir Perspektif” adlı kitabı, A. Erkan Koca çevirisiyle İletişim Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Sosyoloji, “amatörü” veya “heveslisi” çok olan bir sosyal bilim alanı… Herkes, “toplum” hakkında bir şeyler söylemeye kendini ehil hissedebilir. Sosyolojinin yaşayan en önemli kuramcılarından Peter Berger, bu kitabında sosyoloji “amatörlerinin” hevesini kırmıyor – tam tersine. Kitap, başlığıyla bile, herkesi sosyolojiye, sosyoloji üzerine düşünmeye, sosyolojiyle ilgilenmeye davet ediyor. Berger, onu “hümanist bir disiplin” olarak adlandırmakla, sosyolojinin insana dair bütün ilgilerle, bütün meraklarla ilişkili olduğunu vurgulamak istiyor. Ona göre sosyoloji her şeyden önce – herkes için– bireysel bir uğraş, bir ilgi alanı… Heyecan verici bir entelektüel macera…

Berger sosyolojiyi aynı zamanda bir “bilinç türü”, bir bakış açısı olarak ele alıyor: “Toplumun içindeki insanı, insanın içindeki toplumu” görmeyi sağlayan bir bakış açısı… Kitabın bir kısmı da sosyolojinin etik anlamını ve ölçütlerini ele alıyor. Yazarın uzmanlık alanı olan din sosyolojisine ilişkin örnekler sadece bu bölümde değil bütün kitapta kendini hissettiriyor. Sosyoloji hakkında onun önemli bir kuramcısının yaklaşımını yansıtan, meraklısına davetkâr yaklaşan, hem uzmanına hem “yeni başlayana” hitap etmeyi başaran bir kitap.

Kitaptan bir bölüm okumak için>>>

Peter L. Berger

1929 doğumlu, Avusturya kökenli Amerikalı sosyolog. Bilgi, din ve modernleşmenin sosyolojik teorisine ilişkin çalışmalarıyla bilindi. 1981’den 2017’ye dek Boston Üniversitesi’ndeydi. 27 Haziran 2017’de hayatını kaybetti. Türkçede yayımlanmış kitaplarından bazıları: Dinin Sosyal Gerçekliği (çev. Ali Coşkun, İnsan Yayınları, 1993), Gerçekliğin Sosyal İnşası (Thomas Luckmann ile birlikte; çev. Vefa Saygın Öğütle, Paradigma Yayınları, 2008), Melekler Hakkında Söylenti (çev. Ali Coşkun – Nebile Özmen, Rağbet Yayınları, 2012), Bir Küre Bin Küreselleşme (çev. Ayla Ortaç, Samuel Huntington’la beraber, Kitap Yayınevi, 2012), Kutsal Şemsiye – Dinin Sosyolojik Teorisinin Ana Unsurları (çev. Ali Coşkun, Rağbet Yayınları, 2015).

edebiyathaber.net (13 Temmuz 2017)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r