Peter H. Reynolds’tan çocuklara: “Kelime Koleksiyoncusu”

Ocak 21, 2019

Peter H. Reynolds’tan çocuklara: “Kelime Koleksiyoncusu”

Peter H. Reynolds’ın çocuklara yazıp resimlediği “Kelime Koleksiyoncusu”, Oya Alpar çevirisiyle Altın Kitaplar tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

KELİME BİRİKTİRMEYE VAR MISINIZ?

NOKTA ve MIŞ GİBİ’nin yazarı PETER H. REYNOLDS’tan yine çocukların hayal gücünü zenginleştirecek, öğretici bir kitap…

Nokta, Mış Gibi, Dünyanın En Küçük Hediyesi, Gökyüzünün Rengi, Benden Bir Tane Daha Olsa, Mutlu Hayalperest… Ve şimdi de Kelime Koleksiyoncusu… Peter H. Reynolds yeni kitabında çocukları kelimelerin zengin dünyasına davet ediyor.

Bazıları pul biriktirir. Bazıları para biriktirir. Kimileri de tablo biriktirir. Peki Can? Can ise kelime biriktirir…

Peter H. Reynolds bu yeni öyküsünde Can’la tanıştırıyor bizleri. O, etrafındaki çeşitli kelimeleri keşfediyor: Uzun veya kısa, sevimli ya da düşündürücü, iki veya çok heceli melodik kelimeler!

Nokta ve Mış Gibi’nin yazarı, kendi kelimelerinizi bulmanın ve onları dünyayla paylaşmanın yollarını sunuyor.

İşte! Birbirinden harika, kimi zaman basit ama güçlü kelimelerden oluşan kocaman bir koleksiyonla karşı karşıyasınız. Kelimelerle zenginleşen dünyada, onların büyüsüne kapılıp neden siz de bir kelime koleksiyoncusu olmayasınız?

Yazar Hakkında:

Peter H. Reynolds ve ikiz kardeşi Paul, Kanada’nın Toronto kentinde dünyaya geldiler. Yedi yaşında kendilerinin yazdıkları kitapları, çizgi romanları ve gazete yazılarını babalarının fotokopi dükkânında çoğaltarak yayımlamışlardır. Peter ortaokula devam ederken bir yandan edebî dergi ve gazetelerde yazar ve illüstratör olarak çalışmış, bir yandan da kendi eserlerini yayımlamıştır. Eğitim hayatına Massachusetts Güzel Sanatlar Akademisi ve Fitcburg Devlet Koleji’nde devam etmiştir. 1983’te “Yılın İletişim Öğrencisi Ödülü”nü, 1999 yılında ise “Üstün Öğrenci Ödülü”nü kazanmıştır. Oldukça başarılı bir yazar ve illüstratör olan Reynolds, coşkusunu ve enerjisini yarattığı eserlerine de yansıtır. Nokta adlı eserinin film versiyonu 2005 yılında Amerikan Kütüphaneciler Derneğinin üstün eserlere verdiği Carnegie Madalyası’nı kazanmıştır. Ayrıca aynı yıl “Çocuklar İçin En İyi Video Filmi Ödülü”nü almıştır. 2006 yılında Amerikan Kütüphaneciler Derneğinin düzenlediği yarışmada “Çocuklar İçin En Seçkin Video Ödülü”nü ise Mış Gibi adlı eseri ile kazanmıştır.

edebiyathaber.net (21 Ocak 2019)

Yorum yapın