“Özgürlük” geliyor!

Nisan 25, 2012

“Özgürlük” geliyor!

Amerika'nın en çok okunan yazarlarından Jonathan Franzen'ın merakla beklenen kitabı Özgürlük, Mayıs'ın ilk haftasında Sel Yayıncılık'tan çıkıyor.

Bu roman özgür birey olma çabalarını, bir aşkın başlangıcını ve bitişini, gençlikte yaşanan doyumsuz tutkuları, yetişkinliğin getirdiği sürprizleri, neden hiç durmadan arkadaşlarımızla yarıştığımızı, en yakınımızdakilere nasıl ihanet ettiğimizi ve hiçbir şeyin neden “olması gerektiği gibi” olmadığını anlatıyor.

Duygularımızın sözünü dinleyerek kendimize ve çevremizdekilere yaşattığımız acı ve sevinçlerin insan olmanın doğal bir sonucu olduğunu gösteriyor.

 

Franzen yarattığı karakterlerin hayatlarını kendinizinkinden daha gerçekçi kılmayı olağanüstü yazarlık yeteneğiyle başarıyor.  

David Hare, Guardian, Yılın Kitapları

Bir başyapıt. bütün büyük romanlar gibi Özgürlük de yalnızca ilginç bir hikaye anlatmakla kalmıyor, tanıdığımızı sandığımız dünyayı yazarının derin zekasının ışığıyla aydınlatıyor.

Sam Tanenhaus, New York Times

Franzen oldukça zeki, nüktedan ve heyecan verici bir yazar. Yazdıklarını okumak popüler romanların iyi olabildiği, iyi romanların da popülerleşebildiği o altın çağa geri dönme arzusu uyandırıyor. 

Craig Brown, Daily Mail

Jonathan Franzen

1959 doğumlu. 2001'de yayımlanan Düzeltmeler'le Ulusal kitap Ödülü ve James Tait Black Memorial Ödülü gibi önemli ödüller kazandı ve National Book Critics Circle ve 2002 Pulitzer Ödüllerinin finalisti oldu. Geniş bir okur kitlesinin ilgisini çeken Düzeltmeler, 2001 New York Times Yılın En İyi Kitapları Listesi'ne girdi.

2010'da yayımlanan Özgürlük'le birlikte, Franzen ABD'nin en çok okunan yazarlarından biri haline geldi. 2000 yılındaki Stephen King kapağından sonra Time dergisinin kapağında yer verdiği ilk yazar oldu.

'Özgürlük' Sevin Okyay'ın çevirisiyle Sel Yayıncılık'tan çıktı.

edebiyathaber.net (25 Nisan 2012)

Yorum yapın