Özen Yula’dan on iki yıldan sonra yeni bir roman

Ocak 21, 2021

Özen Yula’dan on iki yıldan sonra yeni bir roman

Özen Yula’nın yeni romanı “Her Zerre Kara” Doğan Kitap etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Yazar Özen Yula’nın on iki yıl aradan sonra kaleme aldığı yeni romanı Her Zerre Kara, günümüz İstanbul’unun farklı semtlerinde Türkiye’nin yeni hayatını anlatıyor.

Milliyetçi rapçisinden muhafazakâr baristasına, dilencisinden yaşam koçuna, sabah programları starından sözlük yazarlarına kadar pek çok farklı hayat… Ekonomik durumlar, sosyal, sınıf ayrımları ve toplumsal kodlarla ayrışmış, bölünmüş yaşamlar.

Her Zerre Kara ile hırsları, açgözlülükleri, tamahkârlıkları ve bastırılmış hınçları eşliğinde günümüz Türkiye’sinin insan portreleri ile tanışıyoruz.

Yeni İstanbul’un öz hikâyesiyle, aşkı, hiddeti ve şefkatiyle yüzleşmeye hazır mıyız?

Ya da ona yaptıklarımız karşılığında bu efsunlu kentin bize nasıl bir yanıt vereceğiyle yüzleşebilecek miyiz?

Temelde anlatılan İstanbul’un öz hikâyesidir. Ya da ona yaptıklarımız karşılığında bu kentin bize neler yaptığıdır.

Yazar Hakkında:

Özen Yula, Eskişehir’de dünyaya geldi. Çocukluğu Türkiye’nin farklı yerlerinde geçen yazar, lise son sınıfı bir bursla ABD’de bitirdi. Hacettepe Üniversitesi İktisat Bölümü’nden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Anabilim Dalı’nda yüksek lisansını tamamladı. Daha sonra yayınevinde editörlük, reklam ajansında metin yazarlığı yaptı. Edebiyat ve tiyatro alanında eğitim veren yazar, televizyon alanında senarist olarak çalıştı. 2010 yılında ABD’de Cleveland’da “Creative Fusion” programına seçilen ilk uluslararası sanatçı olarak Cleveland State Üniversitesi’nde ders verip, orada ve Cleveland Public Theatre’da yazdığı oyunları sahneledi. Halen İstanbul’da yaşıyor; serbest yazarlık ve tiyatro yönetmenliği yapıyor. Eserleri on dört dile çevrilen yazar, Haldun Taner Öykü Ödülü, Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü, Afife Ödülleri, Cevat Fehmi Başkut En Başarılı Yazar Ödülü, İsmet Küntay En İyi Oyun Yazarı ve En İyi Yönetmen Ödülü, Sevda Şener Tiyatro Yazarlığı Ödülü gibi ödüllere layık görülmüştür.

edebiyathaber.net (21 Ocak 2021)

Yorum yapın