Masthead header

Otobiyografik bir akıl hastanesi hikayesi

İlk baskısından altmış yıl sonra tekrar yayımlanınca dünyada büyük ilgi gören Herkes Tek Başına Ölür’den sonra Fallada kitaplığı şimdi de Ayyaş’la devam ediyor.

Evliliğinin ve sorumluluklarının boğuculuğundan kurtulabilmeye çalışırken kontrolü tamamen kaybeden bir işadamın hikâyesini anlatan Ayyaş, baskıcı bir toplumda insanın özgürlüğünün nasıl farklı şekillerde kısıtlanabileceğini örneklendiriyor. Fallada’nın Nazilerin akıl hastanesine kapatıldığı zaman şifreli olarak yazdığı, otobiyografik özellikler taşıyan roman, yer yer sert ve dokunaklı olmasına karşın ironi ile ince mizahı da elden bırakmıyor.

20. yüzyıl Alman edebiyatının en heyecan verici isimlerinden biri olan Hans Fallada’nın otobiyografik romanı, fırtına kadar sürükleyici bir eser.

Kitaptan:

Her şeyin mümkün olduğunu hissettim; çaresizlik içinde devasa ve acımasız güçlerin, kalpleri, şefkat duyguları, herhangi bir insani özellikleri olmayan güçlerin merhametine kaldığımı fark ettim. Büyük bir makinenin içine düşmüştüm ve çabalarımın veya duygularımın burada hiçbir önemi yoktu, makine yolunu değiştirmeden çalışmaya devam edecekti; ağlasam da, gülsem de, makine farkına varmayacaktı.

 “Bu kadar gerçekçi, bu kadar dürüstçe, hayata bu kadar yakın yazdığı için Fallada övgüyü hak ediyor.” Herman Hesse

“Bu öyle bir kitap ki, onu eline alan tutkulu okuru, alkol müptelasının açtığı yeni bir şişe gibi hemen egemenliği altına alıyor. Sayfaları arka arkaya devirdikçe ve korkutucu hikâyesi damarlarınızda gezinmeye başladıkça, sizi kendisine bağımlı kılıyor ve bir oturuşta bitirmeye zorluyor içindekileri.” Kaya Genç, GQ

Psikolojik içgörülerinde zengin, dilinde sade ama etkileyici olan bu roman hem şaşırtıcı hem de son derece özgün. Beryl Bai

edebiyathaber.net (4 Ağustos 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r