Masthead header

“Ortak Kültürel Değerlerimiz ve ‘Miras’ Meselesi” semineri 5 Ekim’de

crsMSGSÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümünün düzenlediği Çarşamba Seminerleri’nin 2016-2017 dönem açılışında, #miras teması ile Doç. Dr. T. Gül Köksal, 5 Ekim Çarşamba saat 11.00’de konuşacak.

Mimar, koruma uzmanı, Kocaeli Dayanışma Akademisi üyesi Köksal’ın yapacağı “Ortak Kültürel Değerlerimiz ve ‘Miras’ Meselesi” başlıklı sunuşun tanıtım metninden:

“19. yüzyıl itibarıyla tarihin keşfi, modernite projesinin hızla yayılması ve bir ekonomi politik model olarak kapitalizmin dünyada baskın bir etki gücüne ulaşması ile koruma kavramı kuramsal olarak tartışılmaya başlamıştır. 2. Dünya Savaşı ile anıtların çevreleri ile ele alınması gerekliliğinin kayıtlara geçmesi, oldukça geç bir tarihte de somut olmayan değerlerin dikkate alınması ile gelişen bu tartışmalar, artık 21. yüzyılda küresel bir boyuta ulaşan neoliberal ekonomi politik bağlamda neye karşılık gelmektedir? Kültürel değerleri, miras mı, varlık mı, kaynak olarak mı nitelendirmeliyiz? Kültürel değerlerin, değerlendirme ölçütleri ve sürdürülebilirliği sorunsalı, insan haklarından, ekolojik sistemden ayrılabilir mi? Haliç Port, Okmeydanı, Sur içi örnekleri arasında farklar mı, benzerlikler mi daha çok? Seminer bu ve benzeri soruları çoğaltmayı, birbirimize sormayı ve üzerinde olabildiğince derinlikli bir biçimde birlikte düşünmeyi hedeflemektedir.”

edebiyathaber.net (3 Ekim 2016)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r