Orhan Pamuk’un beklenen romanı ne zaman yayımlanacak?

Ocak 13, 2021

Orhan Pamuk’un beklenen romanı ne zaman yayımlanacak?

Orhan Pamuk’un merakla beklenen yeni romanı Veba Geceleri yayım tarihi belli oldu. Roman, Mart 2021 tarihinde Yapı Kredi Yayınları’ndan yayımlanacak.

Romanın yayım tarihi daha önce 2020 yılı içerisinde planlansa da, Veba Geceleri’nin tarihin ironisi olarak içinden geçmekte olduğumuz pandemi süreciyle denk gelmesi sebebiyle Orhan Pamuk, romanı erteleme kararı almıştı ve karantina döneminde metin üzerinde biraz daha çalışmak istemişti.

Her romanına ve özellikle tarihi romanlarına titizlikli bir ön çalışma yapan Orhan Pamuk, Veba Geceleri için çok katmanlı bir okuma ve araştırma yapmış gözüküyor. Orhan Pamuk aynı zamanda, romanından bazı sahneleri görselleştirmiş onları karantina döneminde Colombia Üniversitesi‘ne Nisan ayında verdiği internet söyleşisinde gün yüzüne çıkarmıştı. Yazar aynı söyleşide, romanında geçen atmosferin birden gerçek hayata taşmasına şaşırdığını ve çalışma temposunu etkilediğini belirtmişti:  “Bu romanı dört yıl önce yazmaya başladım. Birden, okuduğum ve yazdığım tüm veba hikâyeleri sokaklarda ortaya çıkmaya başladı. Bu beni şaşırttı ve bir süre için beni yavaşlattı. Ama şimdi romanımı bitirmek için yeniden motive oldum”

edebiyathaber.net (13 Ocak 2021)

Yorum yapın