Orhan Kemal Emek Ödülleri’ni kazananlar belli oldu

Eylül 7, 2021

Orhan Kemal Emek Ödülleri’ni kazananlar belli oldu

13 – 19 Eylül tarihlerinde Adana Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenecek 28. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali, Orhan Kemal Emek Ödülleri’ni bu yıl, Türkiye sinemasının gelişmesine olan katkılarından dolayı Sevin Okyay ve Ertunç Şenkay’a verilecek. Festivalde özel bir bölümde anılacak, Türk Edebiyatı’nın usta ismi Yaşar Kemal anısına söyleşi ve film gösterimleri gerçekleştirilecek.

Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeydan Karalar’ın başkanlığında düzenlenen festivalde geri sayım başladı. Festivalin Orhan Kemal Emek Ödülleri; eserleriyle Türk sinemasının gelişim sürecine vermiş oldukları değerli katkılarından dolayı; 5 Altın Portakal ve pek çok ödülün sahibi görüntü yönetmeni Ertunç Şenkay ile sinema ve kültür hayatımızın “Sevin Ablası”, çevirmen, yayıncı, film eleştirmeni, muhabir, spor yazarı, radyocu ve televizyon programcısı Sevin Okyay’a verilecek. 

Sevin Okyay ve Ertunç Şenkay’a Emek Ödülleri, 13 Eylül Pazartesi akşamı gerçekleştirilecek festival açılış gecesinde takdim edilecek.

YAŞAR KEMAL ADANA’DA ÖZEL BİR BÖLÜMLE ANILACAK

Festivalde özel bir bölümde, Türk Edebiyatı’nın usta ismi ve Yaşar Kemal anısına söyleşi ve film gösterimleri gerçekleştiriliyor. 

Festival, Yaşar Kemal Vakfı ile birlikte “Çukurova’dan Dünyaya Açılan Pencere” temasıyla, adı Adana kentiyle özdeşleşmiş hemşerisi Yaşar Kemal’i bu yıl “ Yaşar Kemal ile Çukurova’da Dünden Yarına”  başlığı altında bir dizi etkinlikle anıyor.  Yaşar Kemal Vakfı ile birlikte tasarlanan etkinliklerin ilki “Sinemada Yaşar Kemal” olacak.

14 Eylül’de Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirilecek ‘’Sinemada Yaşar Kemal’’ söyleşisi Mazlum Vesek moderatörlüğünde, Nebil Özgentürk’ün yönettiği belgesel gösterimi ile başlayacak. 

Lale Mansur, Doç. Dr. Aydın Çam, Prof.Dr. Cihan Erdönmez, Nebil Özgentürk’ün konuşmacı olarak katılacağı söyleşiye, Türkan Şoray, Zülfü Livaneli, Arif Keskiner, Selim İleri online olarak katılım gösterecek. Yaşar Kemal anısına festival süresince, usta ismin eserlerinden uyarlanan Ağrı Dağı Efsanesi, Muradın Türküsü  ve Yer Demir Gök Bakır filmleri gösterilecek. “Yaşar Kemal ile Çukurova’da Dünden Yarına”  etkinlikleri 8 Ekim 12 Kasım 2021 tarihleri arasında da devam edecek.

ERTUNÇ ŞENKAY

Ertunç Şenkay 17 Mayıs 1948’de İstanbul’da dünyaya gelir. 1966 yılında Yıldız Film stüdyolarında ve laboratuvarlarında çalışmaya başlayarak sinema dünyasına adım atar. Bir süre sonra görüntü yönetmeni Salih Dikişci’ye  ve sonrasında yaklaşık on yıl Yeşilçam’daki birçok görüntü yönetmenine asistanlık yapar. Kartal Tibet’in yönettiği Hababam Sınıfı Dokuz Doğurdu filmiyle görüntü yönetmenliğine başlar. 1990’lı yıllarda Büyük Yalnızlık, İkili Oyunlar, Ateş Üstünde Yürümek, Seni Seviyorum Rosa, Ağır Roman, 2000’li yıllarda Filler ve Çimen, Yeşil Işık, Gülüm ve Recep İvedik serisinde görüntü yönetmenliği yapar. Antalya Film Festivali’nde beş kez olmak üzere Türkiye’deki hemen hemen bütün film festivallerinden en iyi görüntü yönetmeni ödülünü alır. 

Türkiye sinemasının en önemli yönetmenleriyle çalışır. 1990’lı yıllardan başlayarak birçok televizyon dizisinde de görüntü yönetmenliği yapar. Sinemamızın birçok başyapıtında görüntü yönetmenliği yapan Ertunç Şenkay çerçeveleme, ışık ve kamera hareketlerindeki sadeliği ve estetik olgunluğuyla Türkiye’de birçok görüntü yönetmenine ilham vermiştir. 

Ertunç Şenkay bu yıl Adana Film Festivali’nde Emek Ödülü’ne değer görülmüştür.

SEVİN OKYAY

Kültür hayatımızın “Sevin Ablası” 1942 yılında İstanbul’da dünyaya gelir. Çevirmen, yayıncı, film eleştirmeni, muhabir, spor yazarı, radyocu, televizyon programcısı, dramaturg ve jaz tutkunu Sevin Okyay, Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’ni bitirdikten sonra 1964 yılında ilk kitap çevirilerini yapmaya başlar. 1984 yılında ilk film eleştirisine Fellinin’nin “Ve Gemi Gidiyor” filmi hakkında yazarak başlayan Sevin Okyay ilk kadın sinema eleştirmeni olur.

Politika muhabiri olarak başladığı gazeteciliği köşe yazarı olarak sürdüren Okyay, sinema, edebiyat, caz ve spor dallarında geniş eleştirmenlik yelpazesine sahiptir. Okyay ayrıca gündelik hayat kültürü üzerine denemeler de yazmaktadır. Pek çok gazete ve dergide yazan Okyay halen Milliyet Sanat ve Peyniraltı Edebiyatı dergilerinde yazmaktadır.

Harry Potter serisini üçüncü ciltten başlayarak oğlu Kutluhan Kutlu’yla çeviren Sevin Okyay aynı zamanda bir polisiye roman tutkunudur. Sevin Okyay’a çeviri dünyasına katkılarından dolayı Çeviri Derneği’nin 2014 Onur Ödülü verildi. Sevin Okyay bu yıl Adana Film Festivali’nde Emek Ödülü’ne değer görülmüştür.

Yorum yapın