‘Onun Kalesinde’nin uluslararası prömiyeri Çekya’da

Ekim 12, 2023

‘Onun Kalesinde’nin uluslararası prömiyeri Çekya’da

Yasemin Demirci babası Latif Demirci’nin kaybının ardından geçirdiği yas sürecini anlattığı kısa filmi “Onun Kalesinde” seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor. Bu ay Çekya’da prömiyer yapacak olan yapım, Türkiyeli seyirciyle buluşmak için de gün sayıyor. 

Kısa filmleri uluslararası ve ulusal birçok festivalde gösterilen, ödüller kazanan Yasemin Demirci’nin yeni filmi “Onun Kalesinde” dünya prömiyerine hazırlanıyor.

Bu yıl Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Kısa Film Yarışması’na da seçilmiş olan “Onun Kalesinde” festivalin iptalinin ardından 18-22 Ekim 2023 tarihleri arasında Çekya’da düzenlenecek 64. BRNO16 Uluslararası Film Festivali’nde ilk kez seyircinin karşısına çıkacak. 

5 Haziran 2022’de kaybettiğimiz Türkiye’nin en önemli karikatüristlerinden Latif Demirci’nin kızı olan Yasemin Demirci, bu kaybın ardından yaşadığı yas sürecini anlatıyor filminde. Genç bir kadın ölümünün ardından babasının evini toplamak zorunda kalır. Babasından geriye kalan eşyalar ve hatıralar arasında evle olan ilişkisi farklı biçimler alan genç kadın, kendine özgü bir yas süreci inşa eder. 

Film güçlü oyuncu kadrosuyla da dikkat çekiyor. “İnsanlar İkiye Ayrılır” ve “İki Şafak Arasında” filmleriyle birçok ödül kazanan Nezaket Erden; “Ramo” ve Yalnız Kurt” dizilerinden tanıdık Doğu Can; “Kurak Günler”, “Kerr”, “Kuru Otlar Üstüne” gibi bol ödüllü yapımların oyuncusu Erdem Şenocak; “Bozkır”, “Çatlak”, “Çukur” gibi yapımlarda izlediğimiz Hakan Emre Ünal ve “Yan Rol” adlı tiyatro oyunuyla dikkatleri çeken “Başak Kara” filme güç katıyor. Filmin müzikleri Gevende grubunun solisti Ahmet Kenan Bilgiç, kurgusu ise Buğra Dedeoğlu tarafından yapıldı.

“Onun Kalesinde” önümüzdeki süreçte Türkiye’deki film festivallerinde de de seyirciyle buluşmaya devam edecek. 

YASEMİN DEMİRCİ

Yasemin Demirci 1992, İstanbul doğumlu. Üniversite eğitimine Kadir Has Üniversitesi Tiyatro bölümünde başladı fakat sinema sektöründe kariyer yapmak için okulunu yarıda bıraktı. Prague Film School’da film okudu, yönetmenlik ve senaryo alanlarında uzmanlaşarak 2015 yılında mezun oldu. Ardından Kingston University of London Film Studies bölümüne kabul edildi. 2019 yılında yüksek dereceyle mezun oldu. 2015 yılından beri çeşitli kısa filmler çekti. Filmleri CameraImage, Tirana Uluslararası Film Festivali, Antalya Altın Portakal, IKSV Uluslararası İstanbul Film Festivali, Venice Film Week gibi ulusal ve uluslararası 60’ın üstünde festivalde gösterildi. İlk uzun metraj filmi üzerine çalışmaktadır.

Filmografi

2023 Onun Kalesinde

2021 Gece Kuşağı

2020 İklim Değişimi  

2019 Haftasonu  

2018 Youth  

2018 There Is No Happy End  

2017 Everyday Hero  

2015 Masumiyet  

2014 The Visit  

edebiyathaber.net (12 Ekim 2023)

Yorum yapın