Masthead header

Online İleri Editörlük Atölyesi 9 Mayıs’ta başlıyor

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin düzenlediği, eğitmenliğini Sevengül Sönmez’in üstlendiği Online İleri Editörlük Atölyesi’nin dersleri, 9 Mayıs’tan itibaren beş hafta boyunca cumartesi günleri 10.00-13.00 saatleri arasında gerçekleşecek. Atölyeye kaydolmak için son başvuru tarihi ise 7 Mayıs Perşembe.

Türkiye Yayıncılar Birliği, 2013 yılından bu yana yayıncılığı meslek edinmeyi düşünenlere ve yayıncılık sektörü çalışanlarına yönelik, farklı konu ve seviyelerde sertifika programları düzenleyerek sektörde nitelikli işgücünün artmasına katkıda bulunuyor.

Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını nedeniyle, Türkiye Yayıncılar Birliği’nin düzenli olarak gerçekleştirdiği eğitimlerden biri olan İleri Editörlük Atölyesi bu yıl çevrimiçi ortama taşınacak. Yayıncılıkta Editörlük Atölyesi’nin devamı olan Online İleri Editörlük Atölyesi, 9 Mayıs-13 Haziran 2020 tarihleri arasında beş hafta boyunca cumartesi günleri 10.00-13.00 saatlerinde gerçekleştirilecek.

Online İleri Editörlük Atölyesi’nde, metnin kurgusundan teknik bilgilere, yazarlarla kurulacak ilişkilerin püf noktalarından tasarımcıyla çalışmanın inceliklerine kadar bir editörün tek başına ve ekiple birlikte yapması gerekenler örnekler üzerinden tüm detaylarıyla anlatılacak. Katılımcılar, bir dosyanın kitaba dönüşme sürecini birebir olarak görecek ve bu sürecin her parçasında gerekli çalışmaları yapacaklar. Editör ve akademisyen Sevengül Sönmez yönetiminde gerçekleşecek atölyeye deneyimli editörler Selahattin Özpalabıyıklar, Handan Akdemir, Nazlı Berivan Ak ve bkz. İletişim kurucusu Banu Zeytinoğlu da konuk olarak, bir kitabın yolculuğunda yaptıklarını ve deneyimlerini paylaşacaklar.

Son başvuru tarihi 7 Mayıs 2020 Perşembe olan Online İleri Editörlük Atölyesi’ne katılmak için Yayıncılıkta Editörlük atölyesini ya da başka bir editörlük atölyesini bitirmiş olma şartı bulunuyor. Atölye aynı zamanda, yayınevlerinde çalışanların da katılımına açık.

İletişim:           0212 512 56 02

Bilgi için:         info@turkyaybir.org.tr

turkyaybir.org.tr

TÜRKİYE YAYINCILAR BİRLİĞİ HAKKINDA

Uluslararası Yayıncılar Birliği’nin (International Publishers Association–IPA) Türkiye’yi temsil eden üyesi Türkiye Yayıncılar Birliği; yayıncılık mesleğini geliştirmek, sektörel sorunları çözmek, korsanla mücadeleye destek sağlamak, telif hakları ile yayınlama özgürlüğünü korumak, okuma kültürünün gelişimine katkıda bulunmak ve Türkiye’yi uluslararası boyutta bir yayıncılık merkezi haline getirmek için çalışıyor. 1985 yılında kurulan Türkiye Yayıncılar Birliği’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı ise Kenan Kocatürk tarafından yürütülüyor.

edebiyathaber.net (6 Mayıs 2020)

  • Emine PULAT - 06/05/2020 - 12:50

    Yazmayı çok seven bir kütüphaneciyim ama yazma kuralları ile ilgili eğitim almam gereken çok şey var. Yazılan eserleri incelemeyi araştırmayı seviyorum herhangi bir tecrübem yok editörlükle ilgili. Marmara Ünv. Bby mezunuyum öğrenim hayatımda öğrenmeye çalıştım. Kütüphane kurulumlarında katalogcu olarak görev aldım. Şuanda T. C kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı halk kütüphanesinde kütüphaneciyim.cevaplakapat

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r