Olga Ravn’dan insanlık üzerine ilginç, zarif, akıl dolu bir soruşturma

Ekim 14, 2022

Olga Ravn’dan insanlık üzerine ilginç, zarif, akıl dolu bir soruşturma

Olga Ravn’ın “Personel” adlı romanı, Gül Çakıroğlu çevirisiyle Can Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Olga Ravn’ın Danimarka’da 2020’de yayımlanan ve pek çok dile çevrilen sıra dışı romanı, çalışma hayatına dair bir tür alegori. 

Gelecekte bir zamanda, mürettebatı insan ve insansılardan oluşan bir uzaygemisi, dünyadan kilometrelerce uzaktaki bir gezegene keşif gezisine gönderilmiştir. Bir komite, 18 ay boyunca, mürettebat ve çalışanların gezegende bulunan nesnelerle kurdukları ilişkilerle ilgili bir soruşturma yürütür. Çünkü gemideki steril ortam ve koşullardan oldukça farklı yapıları olan bu nesneler mürettebat üzerinde beklenmedik duyumsal etkiler yaratmaktadır. Her iki kesimin üyelerinde de yaşam, ölüm, ölümsüzlük ve aidiyet gibi konularda ciddi sorgulamalar başlayınca, olaylar yavaş yavaş kontrolden çıkar.
 
Olga Ravn’ın Danimarka’da 2020’de yayımlanan sıra dışı romanı birçok dile çevrildi ve 2021 Uluslararası Booker Ödülü ile Ursula K. Le Guin Ödülü finalistleri arasında yer aldı. Yakın gelecekteki dünyaya yönelik ilginç bakış açıları ve eleştiriler getiren, ayrıca eleştirmenler tarafından bilimkurgu başyapıtlarıyla karşılaştırılan Personel, aynı zamanda varoluş üzerine derin bir tefekkür olarak da okunabilir.

“İnsanlık üzerine ilginç, zarif, akıl dolu ve provokatif bir soruşturma. Personel ürkünç derecede göz alıcı bir sanat eseri.” Max Porter

“Eleştirmenlerin tümü romanın nihayetinde insan olmanın anlamı üzerine olduğuna hemfikir. Oysa asıl fevkaladeliği, insan olmayanın zenginlik ve başkalığını sergilemesinde yatıyor.”
Mark Haddon
 
#bilimkurgu #uzaygemisi #geçkapitalizm #insansı #transhümanizm #ölüm #yaşam
 
İlginizi çekebilecek kitaplar:
Mavi Bilet | Sophie Mackintosh
Roman | 248 s.
Küçük Bir Ayrıntı | Adania Shibli
Roman | 104 s.
Yoksulların Savaşı | Éric Vuillard
Tarihsel Anlatı | 56 s.
| Daniel Kehlmann
Roman | 280 s.
Köpek | Pilar Quintana
Roman | 112 s.

Dizi: Çağdaş
Tür: Roman
Sayfa sayısı: 152
Fiyat: 49,50 TL

OLGA RAVN, 1986’da Kopenhag’da doğdu. 2012’de ilk şiir kitabı Jeg æder mig selv som lyng, 2015’te de eleştirmenlerce övgüyle karşılanan ilk romanı Celestine yayımlandı. Aynı zamanda çevirmen ve edebiyat eleştirmeni olarak yazıları, başta Politiken olmak üzere çeşitli dergilerde yayımlanıyor. Hekseskolen’de Johanne Lykke Holm’la birlikte bir feminist performans grubu ve yazarlık okulunu yöneten Olga Ravn’un eserleri 2019’da Beatrice Ödülü’ne değer görülmüştür.

FERİDE GÜL ÇAKIROĞLU, 1970’teAnkara’da doğdu. Hacettepe Gıda Mühendisliği’nden mezun oldu. Dokuz yıl Danimarka’da yaşadı. Bu süre içinde dil eğitimi aldı ve Fysioterapeutskolen I Odense adlı yüksek öğretim kurumunda iki buçuk yıl süreyle fizyoterapi eğitimi aldı. Türkiye’ye döndükten sonra beş yıl süreyle yoga merkezi yöneticisi ve eğitmeni, aynı zamanda refleksoloji uzmanı olarak çalıştı, halen bu çalışmalarına serbest olarak devam ediyor. Adli bilirkişi tercüman olarak çalışmasının yanı sıra, bazıları Danimarka Sanat Fonu (Statens Kunstfond) destekli olmak üzere kitap çevirileri yapıyor. Dancadan Ilse Sand ve Henrik Pontoppidan’ın çeşitli eserlerini Türkçeye çevirmiştir.

edebiyathaber.net (14 Ekim 2022)

Yorum yapın