Okumak ve yazmak dört farklı metinde ele alınıyor: Sayfa Sınırları İçinde

Haziran 20, 2024

Okumak ve yazmak dört farklı metinde ele alınıyor: Sayfa Sınırları İçinde

Elena Ferrante’nin Sayfa Sınırları İçinde adlı kitabı Everest Yayınları tarafından Eren Yücesan Cendey çevirisiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

İtalyan edebiyatının saygın isimlerinden Elena Ferrante‘nin kaleme aldığı; okumak ve yazmak üzerine çeşitli metinlerini bir araya getiren Sayfa Sınırları İçinde, edebiyat ve düşünce dünyası için eşsiz metinleri buluşturuyor.

Dünyanın en eski üniversitesi Bologna Üniversitesi‘ndeki konferanslar için kaleme alınan denemeleri içeren kitap, edebiyat ve yazın alanının köklü değerlerini ve niteliklerini çağdaş ve ufuk açıcı bir bakış açısıyla tartışıyor.

Sayfa Sınırları İçinde, çağdaş İtalyan edebiyatının dünyaca tanınan yazarı Elena Ferrante’nin okumak ve yazmak üzerine dört metnini bir araya getiriyor: Bunların ilk üçünü yazar Bologna Üniversitesi Umberto Eco Konferansları kapsamında üç ders için kaleme almıştır; dördüncüsü ise İtalyanistler Kongresi’nin kapanışında okunmak üzere yazdığı, büyük ozan Dante hakkında bir makaledir.

Ferrante, bu metinlerde sayfanın kenar boşluklarının arasında kalan yerde yazınsal bir hayatın inşası üzerine kendi deneyimini merkezde tutarak düşünüyor: Okunmuş kitapların, edebiyat kanonunun dikte ettiklerinin ve daimi bir yazar adayının yerle bir ettiklerinin sonucunda bir dilin keşfedilişine ortak ediyor okuru. Bu aynı zamanda kadın gerçekliklerine yabancı bir dilin karşısında bir yenisinin yaratılması anlamına geliyor; “sınırların dışına taşıp rüzgâra kapılan sözcükleri” derlemeyi öğrenmek, “hiçbir satırı rüzgârda kaybolmayacak” eserlere doğru hep ilerlemek için.

Yetişkinlerin Yalan Hayatı, Ferrante tutkunlarının tadını iyi bildikleri yeni bir haz eşiği, yeni bir hikâye.

edebiyathaber.net (20 Haziran 2024)

Yorum yapın