Nüfus fazlalığına dair en önemli bilimkurgu romanlardan biri

Temmuz 6, 2021

Nüfus fazlalığına dair en önemli bilimkurgu romanlardan biri

Harry Harrison’ın “Yer Açın! Yer Açın!” adlı romanı, İrma Dolanoğlu Çimen çevirisiyle İthaki Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

“BAK, BUGÜN BERBAT BİR DÜNYADA YAŞIYORUZ VE SIKINTILARIMIZIN TEK BİR SEBEBİ VAR: ÇOK FAZLA İNSAN.”

Harry Harrison, bilimkurgunun altın çağını yaratan isimlerden biri, hatta türün maceracı tarafını en faydalı şekilde kullanan ve derdini anlatmaktan taviz vermeyen en sivri dilli yazarı. Yer Açın! Yer Açın! ise, aşırı nüfus artışını konu edinen ilk eser, bugünün en büyük sorunları olan kaynak kıtlığı ve küresel ısınmayı da tahmin eden bir distopya.

Yıl 1999. Dünyanın nüfusu yedi milyarı aşkın. Yalnızca New York’ta otuz beş milyon insan yaşıyor. Yaz ayları aşırı sıcakken kış ayları her sene daha sert.
Su ve yiyecek kıtlığı hiç olmadığı kadar fazla. Yağmacılık, hırsızlık, cinayet gündelik hayatın bir parçası.

Polis zoru ve hükümet baskısıyla ayakta kalan New York’ta, yeraltı dünyasının önemli bir figürü ve üst tabakanın bir üyesi olan Mike O’Brien, evine giren bir hırsız tarafından öldürülünce dedektif Andy Rusch bu davaya atanır.

Andy bir yandan kalabalığın yuttuğu katilin peşinden nafile koşarken bir yandan da şehirde başlayan kıtlık isyanlarıyla ve her geçen gün zıvanadan çıkan şiddet eylemleriyle mücadele etmeye çalışacaktır.

Yer Açın! Yer Açın!, yakın geleceğin boğucu bir tablosu.

“Usta işi bir eser. Nüfus fazlalığına dair en önemli romanlardan biri.”
 – Brian Aldiss

“Harry Harrison’ın kitapları her zaman büyük bir keyif kaynağıdır.” 
– George R. R. Martin 

edebiyathaber.net (6 Temmuz 2021)

Yorum yapın