Notos’un Eylül-Ekim sayısı çıktı

Ağustos 31, 2021

Notos’un Eylül-Ekim sayısı çıktı

Notos edebiyat dergisinin 88. sayısı yayımlandı.

Notos yaptığı bütün yazar dosyalarını kalıcı bir kaynağa dönüştüren anlayışıyla bu sayısında doğumunun yüz ellinci yılını kutladığımız Fransız yazar Marcel Proust’a yöneliyor. Proust’un Kayıp Zamanın İzinde romanlarını okumaya başladığımız zaman her ânı birçok başka âna dönüştüren büyük bir zenginlikle karşı karşıya olduğumuzu görürüz. Notos’un Marcel Proust’un sadece romanlarını değil denemelerinden mektuplarına tüm anlatılarını mercek altına alarak bu zenginliği göstermeyi amaçladığı dosyada Nedret Öztokat Kılıçeri, Zeynel Kıran, André Gide, Ayşe Eziler Kıran, Rainer Maria Rilke, Çağatay Yılmaz, Bülent Çağlakpınar, Selin Gürses Şanbay, Thierry Laget ve Sophie Basch’ın yazıları; Onur Aşkın, Virginia Elena Patrone ve Özge Ekmekçioğlu’nun desenleri yer alıyor.

Notos’un bu sayısında bugüne kadar farklı yayınevlerinde editör, yayın yönetmeni, yayın danışmanı, yayın yönetmeni yardımcısı olarak çalışan, çeşitli dergileri ve kitap dizilerini yöneten yazar, çevirmen ve editör Cem Akaş ile editörlük kurumu ve türleri, Türkiye’deki ve dünyadaki yayıncılık, editör beklentileri ve müdahaleleri üstüne bir söyleşi var.

Aganta bölümünde günümüz edebiyat dünyasına ve güncel kitaplara dair yazılarıyla Alper Güngör, Alev Bulut, Esin Akşar, Aslı İdil Kaynar, Pınarnaz Eren ve Gökhan Yavuz Demir yer alıyor.

Bir Yazarın Seçtikleri bölümünde Haydar Ergülen okunmasını zorunlu gördüğü kitapları, Sema Aslan ise en çok etkilendiği yazarı nedenleriyle birlikte Notos’a anlatıyor.

Orçun Türkay ve Eylem Ata Güleç kısa sorulara kısa yanıtlarla kendi yazarlık serüvenlerini ve yayımlanan son kitaplarını anlatıyor.

Foto-Yazı bölümünde Hiroşi Sugimoto’nun fotoğrafını İnan Çetin kısa bir anlatıyla yorumluyor.

Kitaplık bölümünde Banu Yıldıran Genç Tatyana Tolstaya’nın Öte Dünyalar adlı öykü derlemesini, Şenay Eroğlu Aksoy ise Ülkü Oktay’ın ilk öykü kitabı Vesvese’yi inceliyor.

Notos’un bu sayısında öyküleriyle yer alan yazarlar: Delmore Schwartz, Semrin Şahin, Tülay Güzeler, Eser Kuru, Ebru Yücesoy Bayar, İbrahim Alaş, Mesut Barış Övün, Yasin Ulu, Sema Öztürk, Funda Mengilli, Ayla Burçin Kahraman, Elif Can.

edebiyathaber.net (31 Ağustos 2021)

Yorum yapın