Nobelli yazar Pearl S. Buck’tan: “Oğullar”

Haziran 3, 2024

Nobelli yazar Pearl S. Buck’tan: “Oğullar”

Pearl S. Buck’ın Oğullar adlı romanı Kafka Kitap tarafından Mehmet Gürsel çevirisiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Nobel Edebiyat Ödülü’nü kucaklayan ilk kadın Amerikalı yazar olan Pearl S. Buck’ın büyük beğeni toplayan Mübarek Toprak adlı eserinin devamı niteliğindeki bu roman, açgözlülükleriyle ailelerini yıkımın eşiğine getiren üç kardeşi konu ediyor.

Devrim Çin’i kasıp kavururken Wang Lung, baba evinde, ölüm döşeğindedir ve üç oğlu onun zor kazanılmış mirasını devralmak için hazırda beklemektedir. Oğullardan biri ailenin zenginliğini hafife alıp toprak ağası olmuştur; diğeri başarılı bir tüccar ve tefecidir; hırslı bir general olan en küçük kardeşin kaderindeyse ülkenin lideri olmak vardır. Son nefesini vermek üzere olan Wang ise hayatı boyunca binbir zorlukla edindiği toprakları olabilecek en büyük kârla satmaya yelteneceklerini aklından bile geçirmediği oğullarının gerçek yüzünü görmeden ölmeyecektir.

Erken dönem Çin romanına bir övgü olarak da okunabilecek bu kitap hem bir aile destanı hem de eski ile yeni arasındaki çatışmaların bir tasviri. Devrimler, ardında yıkım ve ölüm bırakarak büyük ulusu kasıp kavururken modern çağda hayatta kalmanın bir yolunu arayan Çin’in ve ezilen milyonların hikâyesi… Oğullar, son derece canlı ve ilgi çekici kurgusuyla Çin kültürüne en uzak okuru bile kendine bağlayabilecek bir anlatı.

edebiyathaber.net (3 Haziran 2024)

Yorum yapın