Masthead header

Nisyan’ın 7. sayısı yayımlandı

Nisyan 7İki aylık edebiyat, sanat, fikriyat dergisi Nisyan, Yaşar Kemal’e adadığı yeni sayısıyla raflardaki yerini aldı.

Yaşar Kemal veda mektubu ve yalnızlık şiiri ile anılıyor.

Derginin bu sayısında yayımlanan öykülerde de çeşitlilik var. Kerem Alihan’dan Atlas’ı, Savaş Sarıarslan’dan Sarı Müzeyyen’i, Bahadır Uzun’dan Bir Garip Çınlamayı, Fikret Osman’dan Peder Santos’un intiharını, Saki’den (H. H. Munro) Kerem Alihan çevirisiyle o müthiş öyküsü Hikâyeci’yi ve Yetmiş Sekiz’den Dağdağa’yı okuyabilirsiniz.

Fikir ve eleştiri yazıları da oldukça zengin. Yusuf İhsan Tökel Varşova Notları’nı yazarken, Agid B. Latin Amerika günlerini anlatmaya devam ediyor. Peyami Safa Gülay Dinlemek, Anlamak, Düşünmek üzerine sorular sorarken, Gökhan Gürdal sinemada varoluşçuluğun izlerini Bergman sineması üzerinden sürüyor. Muhammed Yusuf’un kişisel deneyimini de Samet Çalışkan çevirisiyle okuyabilirsiniz.

Ayrıca bu sayıda Refik Murad Münekkid eleştiri yazılarına devam ederken, Harun Furkan Tökel de bir şiiri ile yer alıyor.

Dergiyi bulabileceğiniz adresler ise şöyle:

İstanbul

Taksim ve Kadıköy Mephisto

Kadıköy İmge Kitabevi

Ankara

Dost Kitabevi

Kurtuba Kitabevi

İzmir

Yakın Kitabevi

Bornova Nazım Hikmet Kültür Merkezi

Bursa

Sönmez Asa Kitabevi

Görükle Hayyam Sahaf

Eskişehir

Adımlar Kitabevi

Antalya

Kitapkurdu Sahaf

Samsun

Endülüs Kitabevi

Mersin

Sokak Kitap ve Kahve

Kayseri

Akabe Kitabevi

Kahramanmaraş

Yeryüzü Sahaf

Gaziantep

Donkişot Kitabevi

Malatya

Fidan Kitabevi

Trabzon

Ra Kitabevi

edebiyathaber.net (3 Nisan 2015)

  • Mikail Kalkan - 06/04/2015 - 02:44

    Nisyan Dergisi’ni 3. sayıdan bu yana takip ediyordum. Her sayıda üstüne koydular, en güzel sayı bu olmuş, helal olsun. Umarım bu da kapanıp unutulan edebiyat dergilerinin kaderini paylaşmaz. Ülkenin ve edebiyat ortamının ihtiyacını bir ölçüde karşılayan bir dergi. Tekrar helal olsun diyeyim.cevaplakapat

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r