Nefise Abalı

Aralık 30, 2009

Nefise Abalı

 

1985 yılında İzmir’de doğdu. 2003 yılında İzmir Kız Lisesi’ni bitirdikten sonra aynı yıl Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne girdi. 2007 yılında bu bölümden mezun olarak Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı’nda yüksek lisansa başladı.

 

Sabahattin Eyuboğlu Öykü Yarışması’nda 2004 yılında “Soru? İşaret(i)!” adlı öyküsüyle üçüncü, 2005 yılında “Mişmiş” adlı öyküsüyle birinci oldu. 2006 yılında Ankara Üniversitesi 60. Yıl Yazı ve Şiir Yarışması Kısa Öykü dalında “Kırmızı” adlı öyküsüyle birincilik ödülü aldı. Yazıları ve öyküleri Lacivert, Kanat, TRT Çocuk Dergisi, Yalınayak, Bilişim, Kitap Zamanı, Patika, Feminist Politika, “edebiyathaber” ve Bugünden Edebiyat’ta, makaleleri ise Millî Folklor dergisinde yayımlandı.

 

2008-2011 yılları arasında Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Merkezi’nin çıkarmış olduğu Kanat dergisinde editör yardımcılığı, Ata Yayıncılık’ta düzeltmenlik ve editörlük yaptı. 2011 yılında “Halk Anlatılarında Ensest” başlıklı teziyle yüksek lisansını tamamladıktan sonra Animax Animasyon Stüdyoları’nda senarist olarak çalışmaya başladı. TRT Çocuk kanalında yayınlanan “Anka-Anadolu Kartalları” çizgi filminin senaristliğini üstlendi. Şu an Altın Koza Üniversitesi Animasyon Stüdyosu’nda senaristlik yapmaktadır.

Tüm Yazıları>>>

Yorum yapın