Nazlı Eray’dan kaçırılmayacak bir çocuk romanı

Aralık 9, 2021

Nazlı Eray’dan kaçırılmayacak bir çocuk romanı

Nazlı Eray’ın Karga Feramuz’un Aşkı adlı romanı, 10 ve üzeri yaş grubu için Günışığı Kitaplığı etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Çılgın, komik, beklenmedik… Zamanın ötesinde müzelik bir hikâye!

Editörlüğünü Semih Gümüş’ün üstlendiği Köprü Kitaplar koleksiyonunun 25. kitabını, çağdaş edebiyatımızın fantazya ustası Nazlı Eray yazdı. Bir köşkün bahçesinden müze koridorlarına uzanan farklı bir sevdanın izini süren roman, çocuk gözünden esrarengiz bir dünya sunuyor. Duyguların zamanı aşan gücünü duyumsatan, tutkulu ve sıradışı kahramanlarıyla geçmişle bugün arasında hafızalardan silinmeyecek bir roman.
 
Ağaçtan düşen günlüğü okuyan Nazlı, seksenlik Karga Feramuz’un, köşkün sahibesine sevdalı olduğunu öğrenir. İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin bekçisiyle ve Firavun İskelet’le arkadaşlık eder. Özgür olmak isteyen Venüs, Mısırlı köle ve öteki heykeller, İstanbul’da yaşamak isteğiyle müzeyi terk etmeye karar verirler. Ağlayan Kadınlar Lahti’nden Agrippina da, Erenköy’deki köşkte kendine iş bulmuştur. Heykeller müzeye dönecek mi, Nazlı kalbi kırık Karga’ya yardım edebilecek midir?..

Yazar hakkında

Nazlı Eray, Ankara’da doğdu. İngiliz Kız Ortaokulu, İstanbul Arnavutköy Amerikan Kız Koleji ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuduktan sonra Turizm ve Tanıtma Bakanlığı’nda tercüman olarak çalıştı. Çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Edebiyatçılar Derneği’nin kurucuları arasında yer alan Eray, Türkiye Yazarlar Sendikası ile Uluslararası Yazarlar Birliği (PEN) üyesi ve ABD Iowa Üniversitesi’nin onursal üyesidir. 1959’da henüz ortaokuldayken kaleme aldığı öyküsü Mösyö Hristo ile edebiyat dünyasına adım attı. 1975’te ilk kitabı Ah Bayım Ah yayımlandı. Yoldan Geçen Öyküler’deki “Karanfil Gece Kursu” ile 1988 Haldun Taner Öykü Ödülü’nü kazandı. Öyküleri kadar romanlarıyla da tanınan Eray, 2001’de yayımlanan Aşkı Giyinen Adam romanıyla 2002 Yunus Nadi Roman Ödülü’nü kazandı. Frej Apartmanı’nın Esrarı adlı kitabı, 2009 yılında Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’nin (ÇGYD) En İyi Çocuk Romanı Ödülü’nü aldı. Aynı yıl Türk Kütüphaneciler Derneği’nin En İyi Romancı Ödülü’nü, 2010’da Başkent Rotary Kulübü Meslek Ödülü’nü ve 2014’te Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği’nin Mavi Anka Ödülü’nü de kazanan Eray’ın öykü, roman ve oyunları pek çok dile çevrildi; öykülerinden kısa film ve televizyon dizileri yapıldı. “Monte Kristo” ve “Rüya Sokağı” adlı öyküleri, 2005’te İtalyan yönetmen Angelo Savelli tarafından L’ultimo Harem (Son Harem) adıyla oyunlaştırılıp sahnelendi. Büyülü gerçekçilik akımının edebiyatımızdaki en önemli temsilcisi sayılan Nazlı Eray, anılarını Tozlu Altın Kafes (2011) ve Bir Rüya Gibi Hatırlıyorum Seni (2013) adlarıyla kitaplaştırdı. Yetmişten fazla kitabı olan, 39. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın onur yazarı seçilen Eray’ın Karga Feramuz’un Aşkı (2011) adlı romanı 2021’de Köprü Kitaplar koleksiyonuna katıldı.

edebiyathaber.net (9 Aralık 2021)

Yorum yapın