Müzede Suare 14 – 18 Eylül tarihleri arasında SSM’de

Eylül 12, 2021

Müzede Suare 14 – 18 Eylül tarihleri arasında SSM’de

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nin, Boğaz manzaralı terasında gerçekleştireceği “Müzede Suare” film programı  14 – 18 Eylül tarihleri arasında İstanbul temasıyla izleyicileriyle buluşacak.

İstanbul’a beyazperdeden bakacak programda İstanbul’da geçen, ilhamını İstanbul’dan alan, karakterlerini şehrin akışına bırakan, öyküleri adeta İstanbul’la  özdeşleşen filmler yer alacak. 

Her biri Türk sinemasının usta isimlerinin imzasını taşıyan seçkide; Ömer Lütfi Akad’ın Kocamustafapaşa’nın mütevazı sokaklarıyla, Beyoğlu’nun ışıltılı mekânları arasında mekik dokuyan başyapıtı Vesikalı Yarim, Memduh Ün’ün emeğini İstanbul sokaklarından çıkaran yoksul insanların yarı buruk yarı neşeli öyküsüne odaklandığı melodram klasiği Üç Arkadaş, değişime kapalı bir İstanbul beyefendisiyle kentin yeni renklerini buluşturan Atıf Yılmaz filmi Ah Güzel İstanbul, klâsik batı masallarını İstanbul’un mistisizmiyle günümüze uyarlayan ve müthiş oyuncu kadrosuyla dikkat çeken Anlat İstanbul ve Reha Erdem’in ergenlik çağındaki genç bir karakter üzerinden farklı bir şehir portresi çizdiği filmi Hayat Var yer alıyor. 

İstanbul’un farklı dönemlerine ve farklı yüzlerine yönelik bir perspektif sunan Müzede Suare programı Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi işbirliğiyle hazırlandı. 

Covid-19 önlemleri kapsamında ziyaretçilerin  aşı kartı veya en geç 48 saat önce yapılmış negatif sonucu olan PCR testinin göstermesinin zorunluğu olduğu etkinliğin biletleri Sakıp Sabancı Müzesi web adresinden satın alınabilecek.

MÜZEDE SUARE 2021 PROGRAMI

Üç Arkadaş (1958)

14 Eylül Salı , 20.00

Yönetmen: Memduh Ün

Oyuncular: Muhterem Nur, Fikret Hakan, Salih Tozan, Semih Sezerli

Ah Güzel İstanbul (1966)

15 Eylül Çarşamba, 20.00

 Yönetmen: Atıf Yılmaz

Oyuncular: Sadri Alışık, Ayla Algan, Ahmet Danyal Topatan 

Vesikalı Yarim (1968)

16 Eylül Perşembe, 20.00 

Yönetmen: Ömer Lütfi Akad 

Oyuncular: Türkan Şoray, İzzet Günay, Ayfer Feray, Selahattin İçsel 

Hayat Var (2008)

17 Eylül Cuma, 20.00 

Yönetmen: Reha Erdem

Oyuncular: Elit İşcan, Erdal Beşikçioğlu, Levent Yılmaz 

Anlat İstanbul (2005)

18 Eylül Cumartesi, 20.00  

Yönetmen: Ümit Ünal, Ömür Atay, Selim Demirdelen, Kudret Sabancı, Yücel Yolcu 

Oyuncular: Özgü Namal, Nurgül Yeşilçay, Çetin Tekindor, Nejat İşler, Altan Erkekli

edebiyathaber.net (12 Eylül 2021)

Yorum yapın