Murathan Mungan söyleşisi 15 Mart’ta Bursa’da

Mart 10, 2016

Murathan Mungan söyleşisi 15 Mart’ta Bursa’da

murathanMurathan Mungan, son kitabı Harita Metod Defteri hakkında söyleşmek üzere Bursa Nilüfer Belediyesi Kütüphanelerinin konuğu oluyor. Semih Gümüş’ün kolaylaştırıcılığını üstlendiği söyleşi, 15 Mart Salı 19.00’da Nâzım Hikmet Kültürevi’nde gerçekleştiriliyor. 

Murathan Mungan, 1955 yılında İstanbul’da doğdu. Mardinli. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümünü bitirdi. Mahmud ile Yezida, çeşitli dergi ve gazetelerde yazıları ve şiirleriyle görünen yazarın ilk kitabıdır. Daha çok şiirleri, hikâyeleri, roman ve oyunlarıyla tanınan Murathan Mungan aynı zamanda radyo oyunu, film senaryosu, şarkı sözü yazdı. Çeşitli alanlara dağılmış yirmi yıllık çalışmalarından yaptığı özel bir seçmeyi Murathan ’95‘te topladı. Dünya edebiyatından öyküleri, denemeleri bir araya getirdiği seçkiler hazırladı; çeşitli yazı ve denemelerini kitaplaştırdı. 2000 öncesinde çıkardığı tüm şiir kitaplarını içeren 13+1 toplamından sonra 2002 yılında yedi öykünün yedi kitapçık olarak bir kutu içinde yer aldığı 7 Mühür‘ü yayımladı.

2005’te, “ellinci yaşı” için hazırlanmış özel bir basım olarak yayımlanan Elli Parça, Mungan’ın ileride kitap olarak yayımlanacak dosyalarından farklı türlerde parçalar içeriyordu. Değişik kitaplarından seçtiği şiir ve öykülerini Doğduğum Yüzyıla Veda, Doğu Sarayı gibi her biri ayrı bir bağlam gözetilerek hazırlanmış seçkilerde topladı. Kürtçeye çevrilen şiirlerini bir araya getiren Li Rojhilatê Dilê Min / Kalbimin Doğusunda kitabı Türkçe-Kürtçe olarak çift dilde basıldı. Büyümenin Türkçe Tarihi, Bir Dersim Hikâyesi gibi çeşitli yazarların katkılarıyla biçimlenen bağlamsal seçkiler hazırladı.

Metis Yayınları, yazarın kitaplaştırdığı bütün çalışmaları bir külliyat olarak yayımlamakta.

edebiyathaber.net (10 Mart 2016)

Yorum yapın