Murat Uyurkulak’ın Tol romanı yeni baskısıyla Can Yayınları’nda

Mart 11, 2022

Murat Uyurkulak’ın Tol romanı yeni baskısıyla Can Yayınları’nda

Murat Uyurkulak’ın “Tol” adlı romanının yeni baskısı Can Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Uzlaşmazlığın, isyanın ve haklı bir intikamın romanı.
 
“Dünyada varoluşumun bu kadar sorunlu olacağını hiç tahmin etmezdim. Yirmi yaşında, kalıbı, rotası, adı gayet belli bir hayata yazılıydım. Otuz yaşına geldiğimdeyse, bin kapıdan kışlanmış bir tavuk kadar şaşkındım. Ne bir rotam, ne kalıbım, ne de adım kalmıştı artık. Bildiğim, öğrendiğim hiçbir şeyden emin değildim.”
 
Musahhih Yusuf otuzlu yaşlarında işinden olmuş, yoksul bir hayat sürmektedir. Cebinde tabancası, yüreğinde isyan duygusuyla, artık tükettiği büyükşehri terk ederek kapağı Diyarbakır trenine, bir yük vagonuna atar… Ona bu yolculukta, gözünün bir yerden ısırdığı “Şair” eşlik edecektir. Böylece Yusuf için uzun, zorlu ve hayli çalkantılı bir hesaplaşma başlar. Çünkü Şair, elindeki defterden, Yusuf’un kayıp babasının da rol aldığı hikâyeler okurken, ikiliyi götüren tren, dura kalka patlayan bombaların, suikastlerin içinden geçerek kargaşanın hüküm sürdüğü ülkenin uçsuz bucaksız bozkırında “bir fermuarı çeker gibi” yol alır.
 
Kendilerini vaktiyle güzel bir ihtimal olan devrime adayanların, devlet şiddetiyle sönüp giden hayatların izini süren, yakın tarihin kirli sırlarını aralayan, buna karşın coşkuyu, inancı ve aşkı da heybesine katan bir hikâye anlatıyor Murat Uyurkulak.
 
İlk baskısı yirmi yıl önce yayımlandığında edebiyatımıza damga vuran ve bugün de etkisinden hiçbir şey kaybetmeyen Tol, fantastik olduğu kadar gerçek, samimi olduğu kadar yaratıcı bir eser; isyanın, haklı bir intikamın romanı.
 
 #devrim #aşk #zulüm #darbe #hesaplaşma #trenyolculuğu #isa #isyan #militarizm #karnaval
 
Bu kitaba ilgi duyanlar için en öneriler: Ayfer Tunç: Yeşil Peri Gecesi, Murat Gülsoy: Nisyan, Hikmet Hükümenoğlu: Körburun, Latife Tekin: Gece Dersleri, Tahsin Yücel: Peygamberin Son Beş Günü.
 
Yayınevi: Can Yayınları
Yazar: Murat Uyurkulak
Dizi: Can Çağdaş
Tür: Roman
Sayfa sayısı: 312
Fiyat: 58 TL   
 
MURAT UYURKULAK

1972’de Aydın’da doğdu. İzmirli. İstanbul’da yaşıyor. Tol (2002), Har (2006), Merhume (2016), Delibo (2020) adlı romanları; Bazuka (2011) ve Hoca, Baba, Amca, Ben (2021) adlı öykü kitapları bulunuyor. Roman ve öyküleri 10 dilde yayımlandı.

edebiyathaber.net (11 Mart 2022)

Yorum yapın