Mülteci kampında büyüyen iki kardeşin kalplere dokunan hikâyesi

Kasım 12, 2021

Mülteci kampında büyüyen iki kardeşin kalplere dokunan hikâyesi

Victoria Jamieson ve Omar Mohamed’in “Yıldızlar Saçıldığında” adlı romanı Genç Timaş etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Hayal kırıklığı ve umudun bir arada barındığı bu ödüllü çizgi romanda, mülteci kampında büyümenin ne demek olduğunu kendi de bir mülteci olan yazarın etkileyici anlatımından okuyoruz.

Omar ve küçük kardeşi Hasan, hayatlarının büyük bir kısmını bir mülteci kampında geçirir. Mülteci kamplarında hayat pek de kolay değildir. Yeterli yiyecek ve içecek olmaz, ilaç ve tedavi erişimi kısıtlıdır ve günler uzun, çok uzun olur. Bütün vaktini kendisine ihtiyaç duyan küçük kardeşiyle geçiren Ömer okula gitme fırsatı yakaladığında, kendini suçlu hissetse de heyecanla hayatını değiştirecek bir yolculuğa çıkar.

Okula başlamasıyla toplumsal yapı, çevresindeki adaletsizlikler, mülteci olmanın anlamı, gerçek arkadaşlık, dayanışma ve her şartta birlik olabilmenin değeri üzerine düşünmeye de başlar. Kendisi ve kardeşi için yeni bir gelecek inşa etmeye çalışan Omar, umudunu kaybettiği anlarda bile azimle çalışmaya devam eder. 

Şimdi dünyanın dört bir yanında evinden ayrı kalan mültecilerin eğitim alabilmesi için çalışan Omar, çocukken kurduğu hayali binlerce çocuk için gerçekleştirmek için var gücüyle çalışıyor.

Yıldızlar Saçıldığında, Omar Mohammed’in kendi göç hikâyesini tüm içtenliğiyle anlattığı, ödüllü yazar Victoria Jameson’un samimi kaleminde hayat bulan akıllardan çıkmayacak bir çizgi roman.

Ödüller ve Hakkında Söylenenler

New York Times Çoksatanı

National Kitap Ödülü Finalisti

Schenider Family Kitap Ödülü

YALSA Gençler için öne çıkan çizgi roman seçkisi

Walter Ödülü

Amazon 2020’nin en iyi çocuk kitabı

TIME Yılın En İyi kitabı

School Library Journal 2020’nin En İyi Kitabı

Kirkus 2020’nin En İyi Çocuk Kitabı

“Jamieson’ın karakteristik ve sevimli çizimleri, Omar’ın hikâyesini mükemmel bir şekilde tamamlıyor ve kitabı bitirdikten çok sonra bile okurların zihninden silinmeyecek sempatik karakterler bırakıyor. Bu ilgi çekici hikâye, bir kitaptan isteyebileceğiniz her şeyi ve daha fazlasını sunuyor.”

-Kirkus Starred Review

“Bu hassas ve dokunaklı hikâyeyle Jamieson ve Mohamed, insan ruhunun sebat etme gücünü ifade ediyor.”

-School Library Journal, Starred Review

“Hikâye boyunca trajedi devam etse de, Mohamed ve Jameison’ın aile sevgisine ve eğitime odaklanması, birçok mülteci klişesini yıkıyor.”

-Horn Book

“Mohamed’in yaşadığı şeyler ne yazık ki benzersiz değil fakat bu hikâye zarafet, alçakgönüllülük ve bağışlayıcılıkla anlatılıyor. Bu güzel hatıra kaçırılmamalıdır.”

-Booklist

“Bu ekip çalışmasının ürünü, adaletsiz bir dünyayı anlamaya çalışan genç okuyucular için kişisel ve dokunaklı bir başlangıç noktası.”

-Publishers Weekly

Neden Önemli?

Yıldızlar Saçıldığında, yazarlardan biri olan Omar Mohamed’in kendi hayat hikâyesini gerçekçi ve vurucu bir şekilde anlatıyor.

Çoğunlukla süper kahraman temalı eserlerden oluşan çizgi roman sektöründe yenilikçi ve herkese hitap eden güçlü bir eser.

Topladığı ödüller ve satış rakamlarıyla uluslararası alanda büyük ilgi görmüş başarılı bir eser.

Kitaptan Alıntılar

“Nasıl bakılacağını bilirseniz, yıldızların özüne işlenmiş hikâyeler vardır. Bir yıldız gibi olun, ışığınız parlasın. Hikâyeniz parlasın. Çünkü bizi eve hikâyeler götürecek.”

“Hiçbirimiz nerede doğacağımızı ve kim olacağımızı seçemeyiz. Hayattaki bütün mücadele size verilenle elinizden gelenin en iyisini yapabilmek içindir.”

“Hiç kimse mülteci olmayı seçmez. Küçük bir çocukken Somali’den ayrılmayı ben seçmedim.”

“Mülteci kampının hissettirdiği şey buydu: yüz binlerce insanın olduğu, dev bir bekleme odası. Bekle de bekle. Bekle de bekle…”

edebiyathaber.net (12 Kasım 2021)

Yorum yapın