Masthead header

Mizah ustası Behiç Ak, Astrid Lindgren Anma Ödülü 2014 adayı

Karikatürleri, Günışığı Kitaplığı için yazıp resimlediği çocuk kitapları, oyunları ve belgesel çalışmalarıyla tanınan Behiç Ak, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (ÇGYD) tarafından çocuk edebiyatının en prestijli uluslararası ödüllerinden Astrid Lindgren  Anma Ödülü 2014’e aday gösterildi.

Eserleriyle dünya çocuk edebiyatını çağdaş çehresine kavuşturan en önemli yazarlardan Astrid Lindgren’in anısına her yıl düzenlenen ve dünyanın en prestijli ödüllerinden sayılan Astrid Lindgren Anma Ödülü 2014 için (Astrid Lindgren Memorial Award – ALMA 2014) Türkiye’den ünlü sanatçı Behiç Ak aday gösterildi.

Kitapları 90′dan fazla dile çevrilen İsveçli yazar Astrid Lindgren, çocuk kitaplarındaki sanatsal bütünlüğü, çocukların doğal hakkı olarak tanımlamıştır. Astrid Lindgren’in (1907-2002) anısına düzenlenen ALMA, her yıl dünya çapında bir çocuk kitapları yazarına, illüstratörüne ya da alanın emektar bir ismine veriliyor. Bu yıl illüstratör, yazar ve şarkıcı Arjantinli sanatçı İsol Misenta’nın olan ödülün 2014 adaylarının tam listesi, 9-13 Ekim 2013 tarihlerinde gerçekleşecek Frankfurt Kitap Fuarı’nda duyurulacak. Ödüle değer görülen sanatçı, Mart 2014′te belirlenecek ve ödül, Mayıs 2014′te Stockholm’de gerçekleşecek bir törenle sahibini bulacak.

edebiyathaber.net (5 Nisan 2013)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r