Mesele yeni sayısında 8 Mart Emekçi Kadınlar Gününü selamlıyor

Mart 7, 2012

Mesele yeni sayısında 8 Mart Emekçi Kadınlar Gününü selamlıyor

Mesele Dergisi Mart ayına 63. sayısıyla merhaba derken, emekçi kadınların mücadelesini selamlıyor.

Hülya Gülbahar'la yapılan “Erkeklerin Günde 5 Kadını Öldürmesi Bir Cinskırımdır!” başlıklı söyleşi ile Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) döneminde her ay artan kadın cinayetlerine dikkat çekilirken, Berat Günçıkan Gülfer Akkaya ile söyleşisinde 60'lar ve 70'lerde Türkiye'de kadın hareketinin geçmişine bir yolculuğa çıkıyor. Gülnur Elçik kadınlara sendikalaşma çağrısı yaparken Roboski unutulmuyor…

Semra Topal keyifle okuduğumuz eleştirilerine Nazlı Eray'ın “Halfeti'nin Siyah Gülü” romanıyla devam ediyor. Osman Öztürk Mesele için sağlıkta dönüşüm programına karşı izlenmesi gereken taktikleri aktarırken, Sarphan Uzunoğlu'nun konuştuğu Yaşar Adanalı orta sınıf olmanın kentsel dönüşüm 'terörü'nden yırtmaya yetmeyeceğini ifade ediyor.

 Can Yayınları'ndan çıkan Yaşam ve Yazgı'ya dair Keith Gessen tarafından yazılmış ayrıntılı bir yazının yanı sıra Sarphan Uzunoğlu'nun Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan'ın Sızıntı'sına dair analizi ile Ece Temelkuran'ın Slavoj Zizek'e yazdığı mektup da Mesele'de yer alıyor.

Kaynak: http://meseledergisi.blogspot.com (07 Mart 2012)

Yorum yapın