Meraklıları için: “Sahnede Yaratıcılık: Spontanite Tiyatrosu”

Ocak 15, 2024

Meraklıları için: “Sahnede Yaratıcılık: Spontanite Tiyatrosu”

Deniz Altınay’ın “Sahnede Yaratıcılık: Spontanite Tiyatrosu” adlı kitabı Epsilon Yayınevi etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Playback Tiyatrosu ve onun bir devamı olarak psikodrama grup psikoterapisi ve sosyometri sistemi, yaşamın sahnesini oluşturmayı hedefleyen bir oluşumdur. Playback sahnesinde her şey yalnızca bir kez yaratılır ve var olur. Yaratıcılık `an` ile sınırlıdır. Seyircilerin duyguları, düşünceleri ve öyküleri oynanır ve herkes yaratıcıdır, herkes kendisinin sanatçısıdır. Kalıplaşmış olanın dışına çıkılır. Böylesine bir yapı bireylerin gerçek buluşmalarının kapısını aralar.

Playback Tiyatrosu, içinde barındırdığı bu özellikler ile şirket ve okul eğitimlerinde de son derece etkin olarak kullanılabilmektedir. Buna ek olarak spontanite tiyatrosundan doğmuş olan psikodrama, tiyatro içinde sahnelemede, mizansenin yaratılmasında, oyunun yorumlanmasında, dekor ve kostüm tasarımı gibi birçok konuda önemli bir araç olarak kullanılabilen bir başka kardeş alandır.

İstanbul Psikodrama Enstitüsü`nün başkanlığını yürütmekte olan Deniz Altınay`ın bu kitabının tiyatro sanatçılarının ve eğitim uzmanlarının başucu kaynağı olacağı kanısındayız.

edebiyathaber.net (15 Ocak 2024)

Yorum yapın