Meltem Yılmaz’ın “Soraya” romanı Books at Berlinale’ye seçildi

Ocak 27, 2016

Meltem Yılmaz’ın “Soraya” romanı Books at Berlinale’ye seçildi

sorayaMeltem Yılmaz’ın “Soraya” adlı romanı, Berlin Film Festivali’nin edebi eserlerin sinemaya uyarlama programı olan Books at Berlinale’ye seçildi.

Bu yıl İngiltere, Hollanda, İsviçre, Almanya, İspanya, Türkiye, Fransa ve İsveç’in aralarında bulunduğu 25’in üzerinde ülkeden 130 edebi eserin başvurduğu yarışmada, Meltem Yılmaz’ın ilk romanı “Soraya” Berlin Film Festivali’nin Franfurt Kitap Fuarı’yla 2006’dan beri ortak sürdürdüğü Books at Berlinale programına seçilen 11 eserden birisi olmaya hak kazandı.

Meltem Yılmaz’ın Suriyeli mülteci bir genç kadının Türkiye’deki dramını konu alan ilk romanı “Soraya”, Berlin Film Festivali’nin Franfurt Kitap Fuarı’yla 2006’dan beri ortak sürdürdüğü Books at Berlinale programına seçildi. Seçilen eserlerin sunumları, 16 Şubat 2016’da Berlinale Co-Production Market’te yapılacak. Sonrasında ise dünyanın dört bir yanından 150 yapımcı; kitapların uyarlama hak sahipleri, uluslararası yayıncılar ve edebiyat ajanslarıyla bir araya gelerek kitapların film haklarını doğrudan elde etme şansı elde edecek. Türkiye’den Meltem Yılmaz’ın yayın haklarını temsil eden Kalem Ajans da orada bulunacak. Seçilen kitaplar, yeni basılan, en çok satanlara girmiş ve/veya ödül sahibi eserlerden oluşuyor. Meltem Yılmaz “Soraya” ile Books at Berlinale’de şimdiye dek seçilen ikinci Türkiyeli yazar olma özelliği taşıyor. Hakan Günday, “Daha” ile 2014’te Books at Berlinale’de seçilen ilk Türkiyeli yazardı.

Meltem Yılmaz kimdir?
Gazeteciliğe 2008 yılında Cumhuriyet Gazetesi’nde başladı. İmza attığı özel haberlerde, uyuşturucu bağımlıları, kimsesizler, sokakta yaşayan insanlar, suça bulaşan çocuklar, mülteci ve sığınmacılar, şiddet gören kadınlar, LGBT bireyler, seks işçileri ve engelli yurttaşlar gibi dezavantajlı grupların sesini duyurmaya çalıştı. Haberleriyle, Türk Tabipler Birliği’nin “Basında Sağlık Ödülü” ile Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin “Yılın Röportajı Ödülü”ne değer görüldü. 2015 Ocak’ta yayımlanan ilk kitabı “Boş Tarlalarda Ölü Bedenler”de, Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri haline gelen sentetik uyuşturucu madde Bonzai’yi, araştırma- inceleme ve röportajlar aracılığıyla ele aldı. 2015 Haziran’da okuyucuyla buluşan ikinci kitabı ve ilk romanı “Soraya”da, Suriyeli sığınmacı bir kadının Türkiye’deki dramını, bir aşk hikayesi etrafında anlattı.

edebiyathaber.net (27 Ocak 2016)

Yorum yapın