Masthead header

Mehmet Ünver’den bir İstanbul romanı: “İzansız Mahalle”

izansizMehmet Ünver‘in yeni romanı “İzansız Mahalle”, Yitik Ülke Yayınlarınca yayımlandı.

Ünver, büyülü roman diliyle gerçek bir mahalleyi, mahallenin insanlarını, sokaklarını ve ev içlerini, yaşayan İstanbul’u anlatıyor. Yazarın kurgusu edebiyatseverleri adeta geçmişe sürüklüyor.

“Kaderlerinin çok yakında değişeceğinden habersiz gündelik yaşamlarını sürdürüyorlardı. Yazları, kapı önlerinde komşularla sohbet ediyor, kışlarıysa, kömür sobalarının gürül gürül yandığı evlerine kapanıyorlardı. İstanbul’un ayakta kalabilmiş özgün mahallelerinden biriydi. Pencerelerden Boğaziçi’nde süzülen gemiler görülüyordu. Ve bir mayıs sabahı her şey birdenbire altüst oldu. Sarsıcı olaylar peş peşe patlak vermeye başladığında yaşanacakları hiçbiri aklından bile geçirmemişti.”

Mehmet Ünver

Mehmet Ünver, 1956 yılında İstanbul’un en şirin iskele semtlerinden biri olan Kuzguncuk’ta doğdu. Çocukluğu henüz kirlenmemiş olan Boğaziçi’nde yüzerek, Şehir Hatları vapurlarıyla gezerek ve yemyeşil bostanlarda oynayarak geçti. İstanbul’un sokaklarında birer oyuncak gibi gezen eski nostaljik tramvaylarda birbirinden ilginç anılar yaşadı. Küçük yaşlarda edebiyata merak sardı. Yaz tatillerinde babasının yaptığı ağaç evde kitap okuyarak ve öyküler yazmaya çalışarak ilk edebi denemelerine başladı. İlk romanı, “Bir Kuzgun Yaz” ismiyle 2002 başında yayımlandı. 1960’ların İstanbul’unu, o yılların komşuluk ilişkilerini, komik ve hüzünlü anılarını yine o günlerin çocuklarının gözünden anlattığı bu kitap okurlar tarafından ilgiyle karşılandı. 2003 yılında “PUS” ismiyle yayımladığı devam romanında bu kez 70’li yılları ve ülkeyi 12 Mart muhtırasına götüren olayları o günlerin delikanlılarının gözünden anlattı. Üçüncü romanı, “Kırmızı Fener Sokağı” ismiyle 2005 Temmuz’da yayımlandı. Tamamen gerçek olaylar ve karakterlerden yola çıkarak yazdığı bu roman okurlardan ilgi gördü ve bir haftada üç baskı yaptı. “Kırmızı Fener Sokağı” daha sonra Bulgarcaya çevrilerek Bulgaristan’da yayımlandı. Dördüncü romanı 2013 yılında “İblisler ve Yıldızlar” adıyla yayımlandı. Romanlarının yanı sıra çeşitli öykü antolojilerine öyküleriyle katkıda bulundu. Ayrıca çeşitli dergilerde öyküleri, gazetelerde ve TV’de söyleşileri yayımlandı. “Bütün Dünya” dergisinin devamlı yazarları arasındadır. Yitik Ülke Yayınları’nca yayımlanan “İzansız Mahalle”, yazarın beşinci romanıdır.

edebiyathaber.net (6 Şubat 2015)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r