Masthead header

Mario Levi ile Edebî Kazılar 17 Ekim’de

Mario Levi, Nilüfer Kütüphanelerinin konuğu oluyor. 17 Ekim, Salı 19.00’da Akkılıç Kütüphanesi’nde gerçekleştirilecek Mario Levi ile Edebî Kazılar söyleşisine sorularıyla Hakan Akdoğan Eşlik ediyor.

Mario Levi, 1957’de İstanbul’da doğdu. Saint Michel Lisesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. İlk yazıları 1984’ten başlayarak Şalom, Stüdyo İmge, Cumhuriyet, Hokka, Argos, Cumhuriyet Dergi, Milliyet Sanat, Hürriyet Gösteri, Gergedan, Varlık gibi gazete ve dergilerde çıktı. İlk kitabı Jacques Brel: Bir Yalnız Adam 1986’da yılında yayınlandı. 1990’da kendisine o yılın Haldun Taner Öykü Ödülü’nü kazandıran Bir Şehre Gidememek adlı kitabı çıktı. Ertesi yıl ikinci hikâye kitabı Madam Floridis Dönmeyebilir yayınlandı. Bir sonraki yıl ilk romanı En Güzel Aşk Hikâyemiz raflardaki yerini aldı. Bu kitabın ileride yazacağı ve 2005 yılında okurla buluşan Lunapark Kapandı’nın kaynağını oluşturduğunu sonradan anladı. Bu arada birçok okur tarafından artık bir klasik gibi görülen İstanbul Bir Masaldı’yı yazdı. Bu romanıyla 2000 yılı Yunus Nadi Roman Ödülü’ne layık görüldü. 2005’te Bir Yaz Yağmuru kitabı okur karşısına çıktı. 2009’da bir dönemin ruhunu dile getirmeye çalıştığı Karanlık Çökerken Neredeydiniz yayınlandı. 2013’te Size Pandispanya Yaptım adlı romanı okurla buluştu. 2015 yılında yeni romanı Bu Oyunda Gitmek Vardı, ertesi yıl ise tek cümlelik hikâyelerden oluşan Bir Cümlelik Aşklar yayınlandı.

2017’de son kitabı Yanlış Tercihler Mahallesi çıkan yazar halen Yeditepe Üniversitesi’nde Yazı Yaratımı dersleri veriyor. 

Akkılıç Kütüphanesi

Ataevler Mah. Yılmaz Akkılıç Cad. Basın Kültür Sarayı Kat: 2

Nilüfer/Bursa

Tel: (224) 441 0142

edebiyathaber.net (12 Ekim 2017)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r