Lüleburgaz’da 21 Mart Dünya Şiir Günü’ne özel şiir etkinliği

Mart 18, 2024

Lüleburgaz’da 21 Mart Dünya Şiir Günü’ne özel şiir etkinliği

21 Mart dünya şiir günü etkinliği Lüleburgaz Belediyesi desteği ve Onuncu Köyün Kalemleri Platformu üyelerince Lüleburgaz Yıldızlar Sanat Akademisi’nde (LYSA) coşkulu bir etkinlik ile kutlanacak.

Lüleburgaz’da bulunan, yazar ve şair topluluğu olan Onuncu Köyün Kalemleri ekibi Dünya Şiir Günü olan 21 Martta sahnede şiir dinletisi gerçekleştirecekler.
Lüleburgaz Yıldızları Sanat Akademisi’nde (LYSA) gerçekleşecek olan programda birbirinden kıymetli şairler dinleyicilere eşsiz bir akşam sunacak.
Ekip provalarına devam ederken gerçekleşen provaya Kırklareli Kültür Sanat ve Edebiyatçılar Derneği (KIRKSEDER) başkanı, şair ve yazar Alaeddin İkican da katılım sağlayarak şairlere manevi desteklerini sundu. İkican da 21 Martta Onuncu Köyün Kalemleri ile birlikte sahnede şiir okuyacak. Şairler tüm şiir ve edebiyatseverleri 21 Mart akşamı LYSA’da beklediklerini dile getirdiler.

Yaptıkları açıklamada; “Şiir insanların tutkuyla bağlandıkları şeylere karşı kelimelere dökülen insani duygulardır. Şair sadece duyguları kelimelere dökmez. Döneminin de aynasıdır. Baki, Fuzuli, Nesimi, Şeyh Galip  gibi şairlerimiz şiirlerinde sadece aşkı , sevdayı , hasreti , özlemi değil dönemlerinde yaşanan toplumsal olayları da işlemişler ve şiirleri aracılığı ile de dünyaya kayıt bırakmışlardır. Cumhuriyet döneminde de Nazım Hikmet, Atilla İlhan, Cemal Süreyya, Can yücel gibi şairlerimiz insanca duyguları da toplumsal duyguları şiirleştirerek geleceğe miras bırakmışlardır. Bizler de onuncu köyün kalemleri olarak duygularımızı  şiirleştirerek dinleyicilere İftar sonrası keyifli ve coşkulu bir gece için hazırlanıyoruz. Lüleburgaz halkı ve çevre ilçe ve köylerdeki edebiyatseverler davetlimizdir.” denildi.

edebiyathaber.net (18 Mart 2024)

Yorum yapın