Masthead header

“Louise Bourgeois: Dünyadan Büyük” adlı sergi 1 Eylül-28 Kasım tarihleri arasında

AKBANK+SANAT+Louise+Bourgeois+Sergisi++-+Lit+gros+e%CC%81dredonLouise Bourgeois’nın yapıtlarından oluşan “Louise Bourgeois: Dünyadan Büyük” (Louise Bourgeois: Larger Than Life) isimli sergi, 1 Eylül – 28 Kasım tarihleri arasında Akbank Sanat’ta gerçekleştirilecek.

Küratörlüğünü Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman’ın yaptığı sergide, Türkiye’de yapıtları daha önce görülmemiş, sadece 1997 yılında 5. Uluslararası İstanbul Bienali’nde tek bir eseri sergilenmiş Louise Bourgeois bu defa 58 yapıtı ile ülkemizde ilk kez sanatseverlerle buluşacak.

Kadınlık olgusunu sanatının belkemiği yapmış, ilginç özyaşam öyküsünü sanatını oluştururken ana kaynak olarak kullanmış, 35 yıla yakın bir süre içinden geçtiği psikanaliz seanslarının verilerini yapıtlarında işlemiş Bourgeois tüm bu özellikleriyle feminist sanatın belkemiği denebilecek bir konumdaydı. Bununla birlikte sanatı bellek, kimlik, beden, aidiyet, mekan, anımsama, unutuş, tekinsizlik gibi konuları enine boyuna kuşatıyordu.

Sergiyle eş zamanlı olarak Akbank Sanat’ta hem özel olarak Bourgeois’nın sanatı hem feminist sanat ve ilgili diğer konularda hem Türkiye’deki feminist sanat konusunda konferans ve toplantılar düzenlenecek. Bunun yanısıra, Akbank Sanat kütüphanesinde özel bir Louise Bourgeois köşesi oluşturulacak ve sanatçı hakkında filmler gösterilecek.

Sergi konferansları

03 Eylül 2015, Perşembe saat: 18.30 – Jean Fremon & Prof. Hasan Bülent Kahraman

“Louise Bourgeois: Dünyadan Büyük” / “Louise Bourgeois: Larger Than Life”

Konferansta simültane tercüme yapılacak.

17 Eylül 2015, Perşembe saat: 18.30 – Yrd. Doç. Dr. Eser Selen

“Ötelenen Arzu: Feminizm ve Sanat”

Etkinlikler ücretsiz.

edebiyathaber.net (26 Ağustos 2015)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r