Masthead header

Küçük korsanın büyük macerası

Çağdaş çocuk ve gençlik edebiyatının öncü kalemi Nöstlinger’den küçükler için ikinci resimli öykü.

Yaşamı, çocukların ve gençlerin gözünden, onların duygularıyla işlemeyi en iyi başaran yazarlardan olan Christine Nöstlinger, Türkiye’de yayımlanan ilk resimli öyküsü Küçük Korsan İşbaşında’nın devamı niteliğindeki yeni kitabıyla yine küçük okurlarının karşısında. Küçük Korsan Leo’nun heyecan dolu ikinci kitabı, aile içi dayanışmanın ve birlikteliğin önemini vurgulayan mizah dolu bir öykü. Kitaplarında özellikle öğretici olmamasıyla tanınan Nöstlinger, öyküsündeki korsan ailesi üzerinden, basmakalıp toplumsal rollere ve cinsiyetçiliğe de eleştiriyle yaklaşıyor. İllüstratör Thomas M. Müller’in desenleriyle canlanan kitap, aile içi okumalar için ideal.

Leo, babasıyla birlikte bir korsan gemisinde yaşıyordu. Babası dümeni kullanıp yelkenleri açıyor, Leo ise yemek pişirip temizlik yapıyordu. Ancak Leo, ilk kez bu denli keyifsiz gördüğü babası için endişeleniyordu. Babası üç kere on üç yıldır aynı hazineyi arayıp duruyordu ama boşuna! Yaklaşan korsanlar toplantısına kadar hazineyi bulamazsa çok kötüydü. Leo, babasını yalnız bırakmaması gerektiğini biliyordu. Neyse ki, onlara yardım edecek bir yıldızı, bir de ailesi vardı…

Christine Nöstlinger, 1936’da Viyana’da doğdu. Çocukluğu, Hitler ordusunun işgali altında kalan Avusturya’da sığınaklarda geçti. Viyana Uygulamalı Sanatlar Akademisi’nde öğrenim gördü, kitap resimlemeye başladı. Ancak ilk kitabı, Alev Saçlı Çocuk (Die feuerrote Friederike) desenleri yerine yaratıcı öyküsüyle ilgi çekince, resimlemeyi bırakıp yazmaya başladı. Astrid Lindgren Edebiyat Ödülü (2003), Hans Christian Andersen Ödülü (1984) ve Kim Takar Salatalık Kral’ı romanıyla aldığı Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü (1973) gibi çok sayıda önemli ödülün sahibi olan Nöstlinger, çocuk edebiyatına getirdiği eleştirel-sosyal tutumuyla, antiterbiyeci bakış açısıyla ünlendi. Kitaplarında, geleneksel aile yapısını ve okul kurumunu esprili bir üslupla eleştirmektedir.

1966’da Almanya’da, Gera’da doğan Thomas M. Müller Lucrene’de grafik ve kitap sanatı üzerine öğrenim gördü. Çeşitli yayınevleri için serbest çalışan ve birçok ödül kazanmış olan sanatçı, desenlerinin canlı renkleriyle tanınıyor. Müller bugün Leipzig Grafik ve Kitap Sanatı Okulu’nda ders veriyor.

edebiyathaber. net (14 Temmuz 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r