Kristin Roskifte’den ”Herkes Her Yerde”

Mayıs 21, 2024

Kristin Roskifte’den ”Herkes Her Yerde”

Kristin Roskifte’nin kaleme alıp resimleştirdiği Herkes Her Yerde, Desen Yayınları’ndan Ümit Mutlu çevirisiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Bütün sınırlara inat, hepimiz her yerdeyiz!

40 dile çevrilen Herkesin Öyküsü kitabının yaratıcısı Kristin Roskifte, bu kez Herkes Her Yerde ile yeryüzünün farklı köşelerinde bir araya gelmiş hareket hâlindeki insanların günlük yaşamlarından ilginç manzaralar sunuyor.

”Hayat, sonsuz bir yolculuğa benzer,” görüşünü destekleyen kurgusuyla seyahat etmenin, gezip görmenin, yaşayarak öğrenmenin insana kattığı artı değerlerin altını çizen kitap; son sayfalarında yer verdiği açıklamalar ve betimlemelerle merak duygusunu da tırmandırıyor.

Ucu açık sorularla örülmüş hareketli hikâyesi ve gözlere şenlik çizimleriyle eğlenceli bir yapbozu andıran bu etkileşimli öykü atlası, yediden yetmişe herkesi kitaptaki gizemleri çözmeye ve kendi okuma yolculuğunu tekrar tekrar yazmaya davet ediyor!

Yörüngede durmadan hareket eden sekiz milyar dünyalıyız. Peki nereye gidiyoruz? 
Birimiz, an itibarıyla yağmur ormanlarında nesli tükenmekte olan bir hayvanla karşı karşıyayken bir diğerimiz Norveç fiyortlarının büyüsüne kapılmış vaziyette. Güney Kutbu’nu görmek için yanıp tutuşanlar ve hatta özgürce uçup istediği yere gidebilen küçük kuşu kıskananlar bile var aramızda!  
Kimimiz hayatının ilk seyahatine çıkmaya hazırlanıyor, kimimiz ise dünyayı yepyeni gözlerle görecek olmanın sabırsızlığını yaşıyor. Ay’a ayak basmayı düşleyen çocuğu ve zaman yolcularını unutmak da olmaz tabii! 

Bir yerden başka bir yere gitmenin arzusuyla onbinlerce yıldır yollardayız. Atların, eşeklerin belki de fillerin sırtında başlayan yolculuğumuzun hızı bugün ses hızıyla yarışıyor olsa da ilk günkü heyecanımız hiç dinmedi. Zaten bilmediğimiz bir yerde, tanımadığınız insanlarla bir araya gelmekten daha keyifli ne var ki şu hayatta?

Lakin, nereye gidersek gidelim, aslında sekiz milyarımız da bütün sınırlara inat aynı yere, birlikte gidiyoruz. Evet, sen de bizden birisin!

Herkes Her Yerde ile şehrin kalabalıklarına gönlünüzce karışabilir, her biri kendi öyküsünün kahramanı olan yeryüzü sakinlerini yakından takip edebilir, farklı yaşamların birbirleriyle nasıl kesiştiğine tanıklık edebilir ve her okuyuşunuzda yepyeni öykücükler keşfedebilirsiniz! 

Kitaptan tadımlık >>>

edebiyathaber.net (21 Mayıs 2024)

Yorum yapın