Masthead header

Korsan kitap satanlara hapis yolu!

020520131037181209446Mahkemeden Korsanla mücadelede tarihi karar çıktı. Korsan kitap basanlar ve satanlar hapis yatma cezasıyla karşı karşıya.

Milyon dolarlık cirolara ulaşan korsan kitap sektöründe bugüne kadar yakalanan korsanların -birkaç kişi dışında- hapse girmemiş olması, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun hala Avrupa Birliği (AB)’ne uyumlu hale getirilememesi, korsanları daha da cesaretlendirdi. Mahkemeler tarafından “hükmün açıklanmasının geriye bırakılması” nedeniyle sürekli serbest bırakılan korsanlar, işi Matbaacılar Sitesi’nde ofis açmaya kadar vardırdı.

Ancak İstanbul Anadolu Fikri ve Sınai Haklar Ceza Mahkemesi, piyasa değeri 40-50 bin lirayı bulan 20 bin 900 kitapla yakalanan İstanbul’un en büyük korsancılarından Ali Y.’yi 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, aynı suçtan 3 dava dosyası daha bulunan Ali Y. hakkında ‘yeniden suç işlemeyeceği yönünde olumlu kanaat oluşmadığından’ ‘hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığına’ karar verdi.

avrupagazete.com – 19 Şubat 2014

  • Mustafa Özaydın - 21/02/2014 - 08:28

    Bu habere sevindim. Ama kitap fiyatları konusunda da bir düzenleme yapılması gerekir bence. Bir tür Fikir ve Sanat eserinin fiyatını tartışmak istemezdim ama malesef alım gücü belli olan bir öğrenci olarak da kitap satın almaya ayırdığım paranın kitap fuarlarında bile asgari ücretli bir çalışanın bir aylık maaşına eşit olması canımı inanılmaz sıkmakta.

    Kitap okumak isteyen dar gelirli bir vatandaşın “Kitap mı yoksa yemek mi?” diye düşünmek zorunda kalmaması adına bence bu yapılmalı. : )cevaplakapat

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r