Konuyla ilgilenenler için bir başucu kaynağı: “Dünya Tarihinde Sanayi Devrimi”

Haziran 11, 2021

Konuyla ilgilenenler için bir başucu kaynağı: “Dünya Tarihinde Sanayi Devrimi”

Peter N. Stearns’ın “Dünya Tarihinde Sanayi Devrimi” adlı kitabı, Nurdan Soysal çevirisiyle Say Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Sanayi devrimi insanlık tarihinde son üç yüzyıl içinde kaydedilmiş en önemli gelişmedir ve günümüzde dünyayı biçimlendirmeye devam etmektedir. Sanayileşme o kadar önemli bir olaylar silsilesidir ki bu süreçte ortaya çıkan yeni üretim yöntemleri ve örgütlenmeleri insanların yaşam, eğlenme ve siyaset yapma tarzlarını kökten değiştirmiştir.

Bu kitap sanayi devriminin dünya tarihini nasıl biçimlendirdiğini keşfederek, devrimi başlatan uluslararası faktörlere ve devrimin tüm dünyayı etkisi altına alışına özgün bir bakış açısıyla yaklaşıyor.

Yazar Peter N. Stearns sanayi devrimiyle ilgili kitapların çoğunun aksine konuyu başta İngiltere olmak üzere Avrupa ile sınırlı tutmayıp, Rusya, Japonya, Çin gibi küresel aktörlerin ve Brezilya, Türkiye, Mısır gibi gelişmekte olan ülkelerin yaşadığı deneyime de ışık tutuyor.

Dünya Tarihinde Sanayi Devrimi dünya tarihi, genel tarih ve iktisat alanlarında bilgi edinmek isteyenlere aradıklarını veren bir kitap.

“Bu kısa ve öz metin tam genel okura göre.”

—David Northrup, Boston College

edebiyathaber.net (11 Haziran 2021)

Yorum yapın