“Kızıllar: İspanyol Futbolunun Dünyayı Fethi” raflarda

Kasım 18, 2021

“Kızıllar: İspanyol Futbolunun Dünyayı Fethi” raflarda

Jimmy Burns’ün “Kızıllar: İspanyol Futbolunun Dünyayı Fethi” adlı kitabı, Bora İşyar çevirisiyle İthaki Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

İspanya… Futbol kültüründen daha fazlası…
 
İspanyol futbolu her zaman saygıdeğer bir kültüre sahipti. Ama milenyum sonrasında hem başta Barcelona, Real Madrid, Atletico Madrid ve Sevilla olmak üzere kulüplerin hem de milli takımın geldiği nokta, onları bir süreliğine sahanın tek hâkimi yaptı.
 
Spor gazetecisi Jimmy Burns Kızıllar’la futbolun İspanya’yı nasıl bir araya getirdiğini ve İspanyol oyun tarzının dünyanın dört bir yanındaki taraftarların kalbini nasıl kazandığını göstermek için futbol tarihini araştırıyor.
Kitap boyunca Franco yıllarından günümüze kadar ilginç anekdotlar; Cruyff, Guardiola, Aragonés, del Bosque, Messi gibi figürler; Barcelona ve Real Madrid arasındaki destansı mücadelenin ülke futbolunu ve günlük hayatı nasıl etkilediğine dair detaylar titizlikle inceleniyor.
 
Yaklaşık 150 yıllık İspanyol futbolunun tarihini, köklerini, siyasetini, boğa güreşiyle bağlantılarını ve hatta Don Quijote’yle ortak kültürel mirasını eşsizce bir araya getiren Burns, konu üzerine şimdiye dek yazılmış en kapsamlı 
kitaba imza atıyor.
 
“Tüm hayatını İspanyol tarihi ve futboluna adamış biri olarak bu kitabı Burns’ten daha iyi kimse yazamazdı.” – Simon Kuper

edebiyathaber.net (18 Kasım 2021)

Yorum yapın