kitap-lık’ın yeni sayısının ana başlığı: Oktay Akbal 100 Yaşında

Temmuz 22, 2023

kitap-lık’ın yeni sayısının ana başlığı: Oktay Akbal 100 Yaşında

kitap-lık dergisi’nin Oktay Akbal temalı Temmuz-Ağustos sayısı yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Oktay Akbal 100 Yaşında. M. Sadık Aslankara, Oktay Akbal’ın edebiyatımızdaki yerini “Yazınımızda Bir Gizli Kılavuz” başlığıyla ele aldı.

Macar Türkolog Beatrix Caner’in Tanpınar’ın Başyapıtı adıyla Türkçeye çevrilen kitabı bu sayıda iki yazıya birden konu oldu. Abdullah Uçman Huzur incelemesinin eksiklerini ve hatalarını ortaya koyarken Erendiz Atasü söz konusu kitabı değerlendirip tanıtıyor.

Murat Gülsoy’la yeni romanı Ressam Vasıf’ın Gizli Aşklar Tarihi, B. Nihan Eren’le yeni öykü kitabı Nefeshane, Zeynep Berktaş ile Şair Nigâr Hanım’ın günlükleri üzerine söyleşilerin yanı sıra Cumhuriyet döneminin ilk kuşak kadın akademisyenlerinden Alman Dili ve Edebiyatı uzmanı Prof. Dr. Melâhat Özgü’nün terekesinde Mehmet Can Doğan tarafından bulunan Weimar günlüğü bu sayının dikkati çeken sayfaları.

Süreyya Berfe, Mehmet Mümtaz Tuzcu, İzzet Göldeli, Zafer Şenocak, Elif Sofya, Levent Karataş, Mehmet Erte, Anıl Cihan ve Fatma Zehra Çiçekçi şiirleri; İlhan Durusel, Nilüfer Altunkaya, Semrin Şahin, Öznur Unat, Alper Beşe, Engin Özkol, Mesut Barış Övün ve Atakan Boran öyküleri; Mehmet Ergüven, Hüseyin Ferhad, Gültekin Emre, Üzeyir Karahasanoğlu, Sabri Gürses, Hasan Öztürk ve Orçun Üçer yazılarıyla kitap-lık dergisinin 228. sayısında.

edebiyathaber.net (22 Temmuz 2023)

Yorum yapın