“Kitaba Dönüşmek: Kayıp Şark’ın Peşinde” söyleşisi 14 Ekim’de

Ekim 8, 2015

“Kitaba Dönüşmek: Kayıp Şark’ın Peşinde” söyleşisi 14 Ekim’de

Olivier Roy_Kayip Sark'in Pesinde“Kitaba Dönüşmek” serisinin üçüncü programında, siyaset bilimci Olivier Roy, Kayıp Şark’ın Peşinde kitabı üzerine 14 Ekim saat 19.00’da SALT Galata Oditoryum’da gazeteci Ruşen Çakır ile söyleşecek.

Siyasal İslam uzmanı Olivier Roy’nın, yayıncılarından Jean-Louis Schlegel ile yaptığı kapsamlı söyleşiden oluşan Kayıp Şark’ın Peşinde kitabı, Sovyet-Afgan Savaşı öncesi ve süresince Afganistan ziyaretlerinin yanı sıra lisede felsefe öğretmenliği dönemini, Sovyetler sonrası Orta Asya’daki resmî görevlerini ve bilimsel çalışmalarını irdeliyor.

Göç ve siyasal İslam başta olmak üzere, Sovyetler’in dağılmasından sonra “ulusların icadı” ile küreselleşme karmaşasında kültürler, dinler ve sekülarizmi bekleyen gelecek konularına odaklanan kitap, bugünün dünyasını daha iyi anlayıp yorumlayabilmek için temel bir kaynak niteliğinde.

Konuşma dili Fransızca; Türkçeye simultane çeviri mevcut. Programı takiben kitabını imzalayacak olan Roy’nın yayınları, SALT Galata’nın giriş katındaki Robinson Crusoe 389’da bulunabilir.

edebiyathaber.net (8 Ekim 2015)

Yorum yapın