Kısa Klasikler’de bu ay: Lavinia ve Rüya

Temmuz 30, 2021

Kısa Klasikler’de bu ay: Lavinia ve Rüya

George Sand’in “Lavinia” ve İvan Turgenyev’in “Rüya” adlı kitapları, Kısa Klasikler serisinden Can Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Bir oturuşta okunabilecek en çarpıcı Kısa Klasikler çağdaş illüstratörler tarafından özel olarak tasarlanan kapaklarıyla okurlarla buluşmaya devam ediyor.

Lavinia
Mecburi istikametten gitmeyen iki kadının öyküsü.

Büyük kitlelere hitap eden ilk kadın yazar Sand, kadın karakterleri öykülerinin anlatıcısı yaparak yine tabuları yıkıyor.

Lavinia ve Markiz kural tanımazlığıyla, yaşadığı çağın geleneklerine karşı çıkarak kadın karakterleri hikâyesinin anlatıcısı yapan Sand’ın bu derlemedeki iki novellasının adları. Çok iyi tanıdığı Fransız toplumunu, kadınlara biçilen kısıtlayıcı rolleri, karşılaştıkları adaletsizlikleri alabildiğine yeren Sand bu kez eli daha da yükseltiyor; novellanın birinde karakterine o zamanlar fazlasıyla cüretkâr sayılan üçüncü bir seçenek sunuyor, diğerinde ise bir erkeği arzu nesnesine dönüştürüyor.

#kısaklasikler #fransızklasikleri #bağımsızlık #cesaret #feminizm #idealizm

Yazar: George Sand
Çeviri: Neslişah Leman Başaran Lotz
Dizi: Kısa Klasikler
Tür: Öykü
Sayfa sayısı: 96
Fiyat: 8,50 TL      

GEORGE SAND, Amandine Aurore Lucile Dupin adıyla 1 Temmuz 1804’te Paris’te doğdu. Çocukluğunu büyükannesinin Orta Fransa kırsalında bulunan Nohant’daki evinde geçirdikten sonra, 1817’de Paris’teki bir manastıra gönderildi. 1822’de Casimir Dudevant’la evlenerek barones unvanı aldı. Bu evlilikten bir kızı bir de oğlu oldu. Evliliğindeki geçimsizlikler nedeniyle 1931’de eşini Nohant’da bırakarak Paris’e yerleşti ve edebiyat hayatına başladı. Paris günlerinde Le Figaro gazetesinin direktörü Henri de Latouche’la tanıştı ve Jules Sand takma adıyla gazeteye yazılar vermeye başladı. George Sand ismiyle yayımladığı ilk eseriyse Indiana romanı oldu. Aşk, evlilik ve toplumsal âdetler üzerine bir eleştiri niteliğindeki bu romanla hızlı bir çıkış yakaladı. Bu yıllarda kazandığı ani ünle dünya çapında tanınan ilk kadın Fransız yazar olarak anılmaya başladı. Sand, edebî başarısıyla olduğu kadar sosyal yaşantısındaki sıra dışı tavırlarıyla da tanınıyordu. Toplum içinde sigara içmesi, erkek kıyafetleri giymesi gibi davranışları ne kadar yadırgansa ve feminist olduğunun işaretleri olarak yorumlansa da Sand kendini feminist olarak tanımlamadı. Dönemin entelektüel çevresinin önemli isimlerinden Alfred de Musset, Prosper Mérimée ve özellikle Frédéric Chopin ile yaşadığı aşklarla da adından söz ettirdi. Çocukluğunun kırsalda geçen yıllarından izler taşıyan romanlarıyla adını duyuran Sand’ın, iki bin kişiye gönderdiği mektuplardan derlenen yirmi altı cilt halinde yayımlanmış bir mektup koleksiyonu ve meşhur tariflerini açıkladığı bir de yemek kitabı vardır.

NESLİŞAH LEMAN BAŞARAN LOTZ, 1978’de İstanbul’da doğdu. Felsefe ve tarih eğitimi aldı. Çağdaş Tarih ve Siyaset Bilimi alanlarındaki doktorasını eşzamanlı olarak Strasbourg Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi’nde 2014’te tamamladı. 2015 yılından beri Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi. 2004 yılından beri Fransızca ve İngilizceden dilimize çeviri yapıyor. Yayımlanan çeviri kitapları arasında New York: Bir Kent Tarihi; Laiklik, Demokrasi, Kürt Sorunu ve İslam; SSCB Çözülüşe Girerken / Anayasa Program Tüzük bulunmaktadır.

Rüya
Uykunun sınırlarını aşan tuhaf bir rüya.

Derlemenin ilk öyküsü Şçigrovsklu Hamlet, baskı altındaki Rus soylu aydınlarının yazgısına odaklanırken, ikinci öykü Rüya uyku ile uyanıklığın sınırlarını yok ediyor.

Klasik Rus edebiyatının unutulmaz yazarı Turgenyev çağdaşlarından bütünüyle farklı bir yol izledi, yaşadığı dönemde Avrupa kültürüne ve bakış açısına daha yakın bir tavır sergiledi. Dönemin ünlü eleştirmeni Belinski’den büyük destek gören Turgenyev uluslararası üne kavuşan ilk Rus yazar oldu.

#kısaklasikler #rusklasikleri #realizm #baskı #rusaydını #mistisizm #fantazmagori

Yazar: İvan Turgenyev
Çeviri: Uğur Büke
Dizi: Kısa Klasikler
Tür: Öykü
Sayfa sayısı: 64
Fiyat: 8,50 TL

İVAN TURGENYEV, 1818’de Rusya’da doğdu. Üç yıl Berlin’de öğrenim gördükten sonra ülkesine toprak köleliğine karşı, Batı yanlısı bir liberal olarak döndü. Dönemin ünlü eleştirmeni Vissarion Be­linskiy’den büyük destek gören Turgenyev, uluslararası üne erişen ilk Rus ya­zar oldu. 1840’lar ve 1850’lerde aralarında Avcının Notları‘nın da bulunduğu, köy yaşamı ve köylüleri anlattığı öyküleriyle tanındı. 1860’ta yayımlanan Devrim Öncesi adlı romanı, genç aydınların karşılaştığı sorun­ları ve Rusya’nın büyük değişim öncesindeki durumunu konu alıyordu. En önemli romanı Babalar ve Oğullar‘da (1862), kuşaklar arasındaki çatışmayı derinlemesine sergiledi. Tolstoy ve Dostoyevski ile olan kavgaları ve Rusya’daki edebiyat çevrelerine yabancılaşması sonucunda, yaşamının son yirmi yılını Baden-Baden ve Pa­ris’te geçirdi. Duman (1867) adlı romanında, Rus aydınlarının hem sağ hem de sol kanatlarının karikatürlerini çizdi. 1883’te Paris yakınlarında, Bougival’de öldü.

UĞUR BÜKE, 1959’da Suşehri’nde doğdu. Öğretmen Okulu’nu bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne girdi. 1981’de mezun olduktan sonra Türki­ye’nin Sesi radyosunda Rusça spiker ve çevirmen olarak çalıştı. Askerliğinin ardından İstanbul’a yerleşerek turist rehberliği ve Sovyetler Birliği Başkon­so­los­luğu’nda çevirmenlik yaptı. Nikolay Gogol, Lev Tols­toy, İvan Turgenyev, Nikolay Leskov, İvan Bunin, Valentin Rasputin, Anatoli Rybakov, Yuri Bondarev, Nikolay Nekrasov, İlya Boyaşov, Svetlana Uturgauri, Olcas Süleymenov, R. Abutalıbov, E. Muradaliyeva gibi yazarların eserlerini Türkçeye kazandıran ve TYS üyesi olan Büke evli ve bir kız çocuk sahibidir.

edebiyathaber.net (30 Temmuz 2021)

Yorum yapın