Kepler62’de macera tüm hızıyla devam ediyor

Kasım 1, 2018

Kepler62’de macera tüm hızıyla devam ediyor

Timo Parvela ve Björn Sortland’ın yazdığı “Kepler62” dizisinin üçüncü kitabı Yolculuk, 10 ve üzeri yaş grubu için Ebru Tüzel çevirisiyle Can Çocuk Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Norveç ve Finlandiya’nın en sevilen iki çocuk kitabı yazarını bir araya getiren heyecan dolu bir uzay macerası: Kepler62! Altı kitaplık serinin kitaplarını dönüşümlü olarak kaleme alan Finlandiyalı yazar Timo Parvela ve Norveçli yazar Björn Sortland’ın bu kolektif yaratımına önemli bir isim daha dâhil: Dünyada büyük ilgi uyandıran akıllı telefon uygulaması ve bilgisayar oyunu Angry Birds’ün illüstratör ekibinden Pasi Pitkänen serinin çizeri. Kepler62üçüncü Kitap: Yolculuk genç okurları heyecanlı bir uzay yolculuğuna çıkarıyor.

Serinin ilk iki kitabında tüm dünyayı etkisi altına alan popüler video oyunu Kepler62’yi bitirmeyi başaran kahramanlarımız Ari, Joni ve Marie kazandıkları davetiyeyle Kepler62 gezegen sistemine gidecek 12 kişilik keşif ekibine katılmaya hak kazanıyor. Uzay üssünde aldıkları özel eğitim sırasında karşılaştıkları tuhaf olaylar, gizemli fısıltılar, gizli bulmacalar bu maceranın tansiyonunu giderek yükseltiyor! Üçüncü kitap Yolculuk’ta heyecan dolu uzay yolculuğu başlıyor!

“Vakit geldi. İnsanlığın yüzünü kara çıkarmayın.”

Serinin üçüncü kitabı Yolculuk’ta General Livingstone, uzayın derinliklerine doğru yolculuğa çıkacak olan çocuklarla vedalaşır.

Çocuklar, Niña, Pinta ve Santa María adlı yıldız yelkenlerinin kendilerini beklediği uzay istasyonuna varırlar. Ari kardeşi Joni’ye göz kulak olur. Bir yandan, mürettebata görevleriyle ilgili söylenmeyen şeyler olduğundan şüphelenmektedir. Uzay gemisindeki fazladan kapsülde kim uyumaktadır? Ari neden yolculuğun ortasında uyandırılır?

Kepler62’de macera tüm hızıyla devam ediyor. Siz de hikâyenin bir parçası olun!

**

‘Korkuyor musun?’

‘Elbette korkmuyorum. Niye korkacakmışım?’

’Yani düşünsene… Çok uzağa gidiyoruz. Hiç gitmediğimiz kadar uzağa… Ve dönüşü yok. Tehlikeli bir yolculuk olacak. Senelerce hiperuykuda kalacağız, üstelik varınca bizi neyin beklediğini bilmiyoruz ve…’

‘Korkuyorum.’

‘Ben de.’

Ari Joni’ye sarıldı. Küçük kardeşi çok kırılgan görünüyordu, tıpkı pencere pervazına dizilen kuyruğu ya da kulağı kırılmış porselen hayvan bibloları gibi.

**

Timo Parvela

Finlandiya’nın en sevilen çocuk kitapları yazarı. Birçok kitabı sahneye ve televizyona uyarlandı. Ultra popüler Ella serisi dünya çapında ün kazandı, beyazperdeye aktarıldı. Parvela’nın kitapları edebiyat eleştirmenleri tarafından da çok sevildi. Kitapları hâlâ çoksatar listelerinin başlarında yer almakta. Timo Parvela Finlandiya’nın en önemli çocuk ve gençlik edebiyatı ödüllerine değer görüldü, kitapları yirmi dile çevrildi.

Björn Sortland

Çocuk ve gençlik kitapları alanlarında eserler veren ödüllü Norveçli yazarın kitapları yirmiden fazla dile çevrildi. Sortland kaleme aldığı “Moment of Honesty” ile 2005 yılında  Almanya’nın en prestijli çocuk edebiyatı ödüllerinden Deutscher Jugendliteraturpreis’a değer görüldü. Björn Sortland’ın Sanat Serüvenleri dizisi dilimize de çevrildi.

edebiyathaber.net (1 Kasım 2018)

Yorum yapın