Katherine Woodfine’dan ”Gül’ün Hayalindeki Elbise”

Nisan 8, 2023

Katherine Woodfine’dan ”Gül’ün Hayalindeki Elbise”

Katherine Woodfine’ın Gül’ün Hayalindeki Elbise adlı kitabı Tudem Yayınları tarafından Yağmur Yavaş Aydın çevirisiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Katherine Woodfine’ın, gerçek bir yaşam öyküsünden esinlenerek kaleme aldığı Gül’ün Hayalindeki Elbise; okurları 18. yüzyıl Fransa’sına doğru rengârenk bir moda yolculuğuna çıkarıyor.

Terzi olma hayaliyle henüz on altı yaşındayken Paris’e taşınan genç bir kızın emin adımlarla zirveye tırmanışını anlatan bu azim öyküsü; sabırla, tutkuyla ve kararlılıkla yapılan her işin eninde sonunda başarıya ulaşacağını gösteriyor.

Kate Pankhurst’ün zarif desenleri eşliğinde moda dünyasına dair pek çok tabiri keşfetmemizi de sağlayan kitap; paylaştığı küçük ayrıntılar aracılığıyla dönem Avrupa’sının sosyal ve kültürel yaşantısının renkli bir panoramasını çiziyor. 

Gül’ün hayatta en sevdiği şey, güzel elbiseler düşlemekti! 
Ders çalışması gerekirken, gün boyunca harika elbiselerin hayalini kurar, hatta resimlerini çizerdi.
Ah, hele geceleri rüyalarını süsleyen o elbiseler yok muydu… Ay ışığı ve yıldızların parıltılarından oluşan gümüş renkli elbiseler… 
Gül, rüzgârda uçuşan kumaşlarla, renkli püsküllerle, göz alıcı boncuklarla her gece yeni baştan işlerdi düşlerini, ilmek ilmek.
Akranlarının aksine güzel giyinmek değil, başkalarını güzel giydirmekti tek arzusu.
Evet, ileride bir gün öyle bir elbise dikmeliydi ki, onu giyecek kişi kendini âdeta kraliçe gibi hissetmeliydi!
Ve sonunda öyle de oldu!

Sıra dışı moda kariyerini, Fransa’nın en ünlü kraliçesi Marie Antoinette’in en sevdiği terzisi olma onuruna erişerek taçlandıran Marie-Jeanne Rose Bertin’in yaşamına dayanan bu yüreklendirici öykü; hayal edilen mesleğe ulaşmak için tutkuyla çalışmanın ve işe duyulan saygının önemini yineliyor. 

Hedefe giden yolda karşılaşılan engellerin cesaretle ve yaratıcılıkla aşılabileceğini hatırlatan Gül’ün Hayalindeki Elbise, çocuklara okumayı sevdiren SEN de OKU koleksiyonundaki yerini alıyor.

Kitaptan bir bölüm okumak için >>>

edebiyathaber.net (8 Nisan 2023)

Yorum yapın