Kartal Kitap Fuarı’ndan Gülten Dayıoğlu’na onur ödülü

Haziran 5, 2023

Kartal Kitap Fuarı’ndan Gülten Dayıoğlu’na onur ödülü

Kartal Belediyesi tarafından düzenlenen 3’üncü Kartal Kitap Fuarı’nda yazar Gülten Dayıoğlu’na onur ödülü verildi.

Fuar kapsamında okurlarla buluşan Dayıoğlu, yazar Melih Yıldız ile beraber yaşam hikâyesinin ve edebiyat hayatının ele alındığı bir söyleşi gerçekleştirdi. Dayıoğlu, çocukluğunun Anadolu’da çok zor şartlar altında geçtiğini, ailesiyle beraber mutlu bir çocukluk geçirmediğini belirterek, kaleme aldığı ‘Fadiş’ adlı kitabının aslında kendi yaşamının kitabı olduğunu söyledi. Annesinin ve babasının kendisi çocukken ayrıldığını ve bunu hayatı boyunca kabullenemediğini söyleyen yazar, tüm eserlerinde çocukluğunun o zor dönemine dair izler olduğunu ama yazar olmak hayalinden asla vazgeçmediğini aktardı.

‘AZİZ NESİN’LE KARTAL’DA ÇOK ANIMIZ VAR’

Söyleşinin devamında, yazar Reşat Nuri Güntekin ile erken yaşta tanıştığını ve yazar olmasında onun çok büyük etkisi olduğunu ifade eden Dayıoğlu, “Özellikle, öğretmenlerim benim hep yazar olacağımı söylerdi. Reşat Nuri Güntekin ile tanıştıktan sonra, eğitim hayatıma çok fazla katkısı oldu. Burada, Kartal’da da ünlü yazarlar ile etkinlikler düzenlerdik. Aziz Nesin ile Kartal’da çok fazla anımız var” diye konuştu.

‘HER ÜNİVERSİTEDE ÇOCUK EDEBİYATI KÜRSÜSÜ OLMALI’

Çocuklara yaşı gereği çocuk gerçeği düzeyinde kitaplar verilmesini belirten Dayıoğlu, “Her üniversitede çocuk edebiyatı kürsüsü bulunması gerekiyor. Çocuk edebiyatını kabul ettirmede çok çaba harcadım. İtile kakıla davayı kazandık. Çocuk edebiyatı diye en kalburüstü kalemler dahi karşıma çıktı. Yoktur böyle şey, çocuk nasıl her besini yiyemezse aynı şey. Yararlı bir iş yaptığım iş için çok mutluyum” dedi.

‘GÜLTEN DAYIOĞLU’NUN KALEMİ HİÇ DURMASIN’

Söyleşinin sonunda Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Gülten Dayıoğlu’na ödülünü takdim ederken, “Bir Cumhuriyet kadını, Gülten Dayıoğlu’nu ağırlamanın onuru içindeyiz. Ona ne kadar teşekkür etsek azdır. Cumhuriyet, bir mucizedir. Anadolu’nun en ücra köşelerinden eğitim devrimi sayesinde, fırsat eşitliği sayesinde bir yazar çıkarabilir. Ne mutlu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, ne mutlu bizlere. Diliyoruz ki, Gülten Dayıoğlu’nun kalemi hiç durmasın” ifadelerini kullandı.

Kaynak: GazeteDuvaR (5 Haziran 2023)

Yorum yapın