Kafkasya’yı enine boyuna inceleyen büyüleyici bir kitap

Eylül 24, 2019

Kafkasya’yı enine boyuna inceleyen büyüleyici bir kitap

James Forsyth’in “Kafkasya” adlı kitabı, Timuçin Binder çevirisiyle Ayrıntı Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Elinizdeki bu kitap Kafkasya’yı enine boyuna inceleyen büyüleyici bir çalışma. Avrupa, Asya ve Ortadoğu’nun sınırlarında yer alan bu karmaşık bölgenin tarih öncesinden bugününe ışık tutan, Kafkasya’nın tarihini bir bütün halinde sunan kitap, modern tarihçiliğin emsalsiz örneklerinden biri.

Kafkasya binlerce yıl boyunca birbirleriyle kesişen göç, istila, ticaret ve kültür yollarının bir merkezi; Avrupa ile Asya arasında tekrar tekrar karşılaşılan, istilalara açık bir köprü olmuştur. Hem İngilizce ve Rusça kaynaklara hem de Farsça ve Arapça çevirilere dayanan bu yetkin çalışma, bölgenin Ermeniler, Azeriler, Çeçenler, Dağıstanlılar, Çerkezler ve Gürcüler de dahil olmak üzere yerli toplulukları ve onların, bölge yaşamında bugün hâlâ rol oynayan bölge dışından topluluklarla ilişkileri üzerinde yoğunlaşmakta.

Kitap bunun yanı sıra, Kafkas ülkelerinde Rus emperyalizminin rolüne ve yerli topluluklarının büyük bir kısmının nazik dengelere dayanan bağımsızlık girişimleri uğruna umutsuz mücadelelerine eleştirel bir bakış açısı da sağlamaktadır.

James Forsyth

Aberdeen Üniversitesi Rusça Bölümünde eski Doçent ve bu bölümün eski başkanıdır. Önceki yayınları arasında A History of the Peoples of Siberia [Sibirya Topluluklarının Tarihi] bulunmaktadır.

edebiyathaber.net (24 Eylül 2019)

Yorum yapın