“Kafamdaki Karıncalar”ı okurken kafanızda sorular yankılanacak

Mart 10, 2022

“Kafamdaki Karıncalar”ı okurken kafanızda sorular yankılanacak

Onur Akhan’ın yeni kitabı Kafamdaki Karıncalar Destek Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

İnsan zihni nasıl karanlığa saplanır? Zihnimizin oynadığı oyunlardan sıyrılıp mutlu olmanın yolunu nerede bulabiliriz? Aşk bizi düştüğümüz karanlık kuyulardan çıkartabilir mi? Yoksa aşk daha derin ve daha karanlık bir kuyu mudur? Doğru-yanlış, iyi-kötü, suçluluk-masumiyet nerede başlayıp nerede biter? Geçmişi kabullenmeden gelecek kurulabilir mi? Yoksa geçmiş her zaman ayağımıza dolanan bir zincir midir? 

Onur Akhan’ın yeni kitabı Kafamdaki Karıncalar’ı okurken sizin de kafanızda belki bunlar belki de onlarca başka soru yankılanacak. Dostluğu, aşkı, aileyi, tesadüfleri, umudu, korkuyu ve pek çok başka kavramı bir solukta okuyacağınız bir hikâye eşliğinde tekrar tekrar düşüneceksiniz. 

Arka Kapak Yazısı:

“YA ÖLECEK YA YANACAKTI, O YANMAYI TERCİH ETTİ…”

Bir tarafta geçmişe saplanan, geleceği mahvetmeye meyilli, sahip olduğu obsesif kompulsif bozuklukla mücadele etmeye çalışan bir kadın: Ceyla.
Diğer tarafta kendini çevresinden soyutlayan, yaşadığı kayıplarla kafasındaki karıncalar arasında sıkışmış, yalnız bir erkek: Egemen.
Ve Egemen’in tercihlerine yön veren dedesi Mustafa Bey tarafından yazılmış kırmızı kaplı eski bir günlük…

Egemen’le Ceyla’nın yolu Beşiktaş-Kadıköy vapurunda kesişir ve karşılaştıkları tesadüfler onları suçlulukla masumiyet, doğru ile yanlış, aşk ve nefret, yaşam ve ölüm arasında bir muhasebe yapmaya sürükler…
Onur Akhan KAFAMDAKİ KARINCALAR isimli eserinde insan hayatına yön veren karşıtlıkları, tuzaklarla örülü bir aşk hikâyesi üzerinden anlatıyor.

“Bir olayı, mefhumu muhalifiyle düşünmek gerek oğul!
Gece olmadan gündüzün, kötü olmadan iyinin, darlık olmadan dirliğin, hastalık olmadan sıhhatin, ölüm olmadan yaşamın değeri yoktur…
Demem odur ki şu fani dünyada her şeyin bir zıddı vardır ve her şey zıddıyla değer bulur, zıddıyla anlaşılır.
Hayat insanın karşısına hep seçenekler sunar. Yanlışı seçtim diye üzülmeyeceksin. Doğruyu seçtim diye kibirlenmeyeceksin. Allah’ın işini biz bilemeyiz. O her zaman en doğrusunu bilir.
Gün gelir, o yanlış seni doğruya götüren bir kılavuza dönüşür. Gün gelir, o doğru seni öyle bir yakar ki dünya hayatında cehennem azabı çekersin.”

Yazar Hakkında: 

Onur Akhan, 1982 yılında Ankara’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Ankara’da tamamladı. 2007’de Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi, Radyo Televizyon Sinema Bölümü’nden mezun oldu. 

Üniversite yıllarında Radikal İki için makaleler yazarak meslek yaşamına ilk adımını attı. CNBC-e’de ve CNN Türk’te yaptığı stajların ardından, 2005 yılında CNN Türk’te yapım asistanı olarak çalışmaya başladı. Dört sene boyunca siyaset, tartışma, eğitim, gezi, mizah ve moda alanlarında pek çok programın yapımcılığını ve editörlüğünü üstlendi. 

2009’da askerlik görevini yerine getirmek üzere gittiği Iğdır’da; Ermenistan, İran ve Nahçıvan sınırındaki karakollarda tiyatro oyunları sahneledi. 

2010 yılında Bloomberg HT’de ekonomi-haber prodüktörü olarak çalışmaya başladı. 2011’de CNN Türk’ten aldığı teklifle ilk işyerine geri döndü. 

Suç Araştırmaları Uzmanı Mesut Demirbilek’le birlikte 2014’te Cinayet Sohbetleri, 2016’da Hepimiz Katiliz isimli kitapları kaleme aldı. 

Onur Akhan, halen CNN Türk’te haber program editörü olarak görev yapıyor.

edebiyathaber.net (10 Mart 2022)

Yorum yapın