Jules Verne’in ölümünden sonra yayımlanan önemli çocuk romanı

Temmuz 4, 2019

Jules Verne’in ölümünden sonra yayımlanan önemli çocuk romanı

Jules Verne’in “Altın Volkanı” adlı çocuk romanı, Tonguç Çulhaöz çevirisiyle Bilgi Yayınevi tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

1900 yılında yazılan ve Jules Verne’in (1828-1905) ölümünden sonra yayımlanan bu romanda, yirminci yüzyılın sonlarında herkesçe bilinen altın arayıcılarının bol maceralı ama bir o kadar da acı ve keder dolu hayatları, o dönemin teknolojik gelişmeleriyle birlikte öykülenmiş.

Başkahramanlarımız Montréalli kuzenler, ölen dayılarından kalan bir arazi parçasının peşine düşerler. Kanada, Klondike’a vardıklarında, bir altın volkanının varlığından haberdar olur ve bu dağı aramaya koyulurlar. Böylelikle iki kuzen hem tehlikeli hem de heyecan dolu bir serüvene adım atar.

Yazar Hakkında:

8 Şubat 1828’de Nantes’ta (Fransa) doğdu. Hukuk öğrenimi görmek üzere gittiği Paris’te yazarlığa yöneldi. Oyunlar ve librettolar yazmaya başladı. Bir yandan da Le Musée des Familles adlı dergiye öyküler yazıyordu. İlk romanı Balonla Beş Hafta, 1863’te yayımlandı. Henüz tam olarak keşfedilmemiş Orta Afrika üzerinde balonla yapılan heyecanlı bir yolculuğun öyküsü olan bu romanının gördüğü ilgi üzerine, diğer romanlarını peş peşe yayımladı: Dünyanın Merkezine Yolculuk (1864), Aya Yolculuk (1865), Ayın Etrafında (1870). İki başyapıtından biri olan Denizler Altında 20 Bin Fersah, esrarengiz kaptan Nemo’nun Nautilus adlı denizaltısıyla yolculuklarının, Seksen Günde Devriâlem ise iddia üzerine gerçekleştirilen bir dünya turunun öyküsüdür.

1886’da kaza sonucu sakat kalması, zaten içe dönük bir kişiliğe sahip olan Verne’in yaşamında oldukça kötü etkiler yarattı. Son yıllarını Amiens’de inzivaya çekilerek geçirdi. Jules Verne, 24 Mart 1905’te Amiens’de öldü.

www.bilgiyayinevi.com.tr/

edebiyathaber.net (4 Temmuz 2019)

Yorum yapın