Masthead header

James Joyce’tan torununa “mektup masal”: Kedi ile Şeytan | Gaye Dinçel

James Joyce, Dublinliler,  Ulysses gibi başyapıtlarıyla âdeta efsaneleşmiş bir yazar. Kendisini “pek ciddi” bilirdim, meğer eğlenceli bir adammış.

James üşenmemiş, 4 yaşındaki torunu Stevie için bu masalı yazmış: Kedi ile Şeytan.  Bir mektupla yollamış masalı, mektup masal da diyebiliriz ona. Yazarken kendini kaptırıp eğlendiğini hissettiriyor. Masalı resimleyen Gerald Rose da az afacan değil. Şeytanı James gibi çizmiş! Aslında James de mektup masalın sonundaki notta kendini Şeytan’a benzetiyor.

Bütün bu ipuçlarını ben bulmadım aslında. Kitabın başında yer alan “Çevirenin Notu”ndan yararlandım. Celâl Üster,  kitabı 6 yaşındaki kızı Defne için çevirdiğini söylüyor, doğrusu Defne’ye özendim, ne şanslı! Bu güzel kitabı, Celâl Üster’in mükemmel çevirisi sayesinde keyifle okuyoruz.

Gelelim mektup masalımıza. Şöyle başlıyor:

“Sevgili Stevie,

Birkaç gün önce sana içi şeker dolu küçük bir kedi göndermiştim, ama belki de Beaugency kedisinin öyküsünü bilmiyorsundur.”

Ardından anlatmaya başlıyor James, bu ilginç masalı: “Beaugency, Fransa’nın en uzun nehri Loire’ın kıyısında, küçücük eski bir kasabadır”. Nehrin çok geniş olduğunu, kasabalıların iki yaka arasında sandalla gidip geldiğini, bir tek köprünün bile olmadığını söylüyor. Neyse ki Şeytan her gün gazete okuyor. Gazeteden durumu öğrenip Belediye Başkanına gidiyor. Köprüyü yapabileceğini söylüyor, hem de bir gecede! Karşılığında ne istiyor? Hayır, para değil.

Masal bundan sonra daha da ilginçleşerek sürüyor. Bakalım, Şeytan mı yaman, Belediye Başkanı mı? Kedi ne zaman ortaya çıkacak? Nasıl bir rol oynayacak?

Kaç yaşında olursanız olun, okuyun ve bakın bol bol. Masal ve resimler o kadar güzel bütünleşmiş ki 3-4 yaşındaki arkadaşlarım gibi durup durup tekrar okuyorum!

Gaye Dinçel – edebiyathaber.net (12 Eylül 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r