Masthead header

Jale Sancak söyleşisi 17 Aralık’ta

Kitaplarını hep kitap aracılığıyla okurlara ulaştıran ödüllü yazar Jale Sancak, Nâzım Hikmet Kültür Merkezi Edebiyat Topluluğu tarafından düzenlenen “Sahne Röportajları”nın aralık ayındaki konuğu olacak. 17 Aralık Pazar günü Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde düzenlenecek etkinlikte, Sancak’ın öykü kitabı Belki Yarın üzerine bir söyleşi gerçekleşecek.

Haldun Taner Öykü Ödülü ve Duygu Asena Roman Ödülü sahibi Jale Sancak’ın öykü kitabı Belki Yarın 2016’da, son romanı Uyanan Güzel ise geçtiğimiz ay hep kitap tarafından yayımlandı.

Edebiyatımızın yaşayan öykücülerini, şairlerini, romancılarını, denemecilerini sahneye çıkarıp onları, kitapları hakkında derinlikli bir sohbete davet eden “Sahne Röportajları”nda, okur gözünden merak edilenler yazarla birlikte masaya yatırılıyor.

Jale Sancak, 17 Aralık 2017, Pazar günü saat 15.00’te Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nin Ruhi Su Salonu’nda gerçekleştireceği söyleşinin ardından okurları için kitaplarını da imzalayacak.

Adres: Bahariye Caddesi Ali Suavi Sokak

No: 7 34714 Kadıköy/İstanbul

Tel:      0216 414 22 39

Jale Sancak Hakkında

Jale Sancak yazmaya şiirle başladı. Şiirleri 80’li yıllarda edebiyat dergilerinde yayımlandı, radyofonik oyunları ise TRT radyolarında oynandı. İstanbul Televizyonu’nda yayımlanan “Ömrüm Ömrüm” programında danışman ve metin yazarı olarak görev aldı. Açık Radyo’da kültür sanat ve söyleşi programları hazırlayıp sundu. Mırıl Mırıl Münevver adlı öyküsü TV filmi olarak çekildi. İlk üç kitabı ise Can Yayınları tarafından yayımlandı. Daha sonraki öyküleri Sel Yayıncılık, Doğan Kitap ve Kırmızı Kedi yayınevleri tarafından kitaplaştırıldı. 2001 yılında Haldun Taner Öykü Ödülü’ne, 2014 yılında Fırtına Takvimi adlı romanıyla Duygu Asena Roman Ödülü’ne değer bulundu. Belki Yarın adlı öykü kitabı 2016’da, Uyanan Güzel adlı romanı Kasım 2017’de hep kitap tarafından yayımlandı. Yapıtları Almanca ve Bulgarcaya çevrildi ve bu ülkelerde kitap olarak yayımlandı. Konuk yazar olarak Almanya’nın çeşitli kentlerinde edebiyat günlerine ve okumalarına katıldı. Galapera Sanatevi’nin kurucusudur. 2015 yılında Tiyatro Kara Kutu’da yazdığı tek kişilik oyunu yönetti ve oynadı.

Belki Yarın Hakkında

Jale Sancak imzalı öykü kitabı Belki Yarın, toplam 11 öyküden oluşuyor. Sıradan sanılan sıra dışı hayatları insanın içini titreten bir gerçeklikle aktaran bu öykülerde neler, kimler yok ki? Bataklığın yuttuğu hayatlar, hep aynı rüyayı gören bir kadın, bir palyaçonun kırık aşkını kaleme alan bir yazar, karşı kıyıya ulaşmak için ölümü göze alanlar, ıssızlığıyla can yakan bir ada, sahaflara düşen yaşam hikâyeleri, son otobüsün garip yolcuları, hayatı hep gece gibi yaşayan Tekgül, Kevser ve Alev… Ve umut kesilmeyen, her şeyin ertelendiği yarın. Yanı başımızda yaşananlara ayna tutan öykülerin etkisinden kolay kolay kurtulamayacaksınız.

edebiyathaber.net (15 Aralık 2017)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r